piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościKobieta nie przeżyła spotkania z niedźwiedziem

Autor

Kobieta nie przeżyła spotkania z niedźwiedziem

Wczoraj w Dolinie Demianowskiej – powiat Liptowski Mikulasz – na Słowacji niedźwiedź zaatakował turystów.

Po zgłoszeniu na numer alarmowy na miejsce wypadku natychmiast wysłano zespoły ratownicze. Po krótkim czasie pies ratowników odnalazł mężczyznę pod skalnym progiem. Kobieta spadła ze zbocza i nie dawała już oznak życia.

Niedźwiedź cały czas znajdował się w jej pobliżu, ale został przepędzony przy pomocy psa i strzałów ostrzegawczych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta doznała ciężkiego urazu głowy podczas upadku z dużej wysokości – poinformowała policja.

Tragiczny finał wycieczki

Zdarzenie miało miejsce tuż po godzinie 17:00. Turystów z Białorusi zaatakował niedźwiedź. Uciekając w panice para się rozdzieliła. Mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy, bo nie mógł skontaktować się ze swoją dziewczyną, która nie odbierała jego telefonów.

Teren, na którym doszło do wypadku obfituje w strome zbocza. Nie ma w tym miejscu szlaków turystycznych, więc Białorusini nie powinni tam przebywać…

W ostatnich latach liczba ataków niedźwiedzi brunatnych na Słowacji stale wzrasta. W 2023 r. odnotowano 14 ataków, w tym jeden śmiertelny.

Problematyczne osobniki

Zdaniem słowackich leśników i myśliwych w ostatnim dziesięcioleciu populacja niedźwiedzia brunatnego wrosła do około trzech tysięcy. Oficjalne szacunki mówią jednak o 1200–1300 osobników…

Pomimo szerokiej dyskusji w mediach i parlamencie, słowackie ministerstwo środowiska sprzeciwia się redukcji niedźwiedzi. Prowadzi monitoring, upraszcza wypłatę odszkodowań dla hodowców oraz prowadzi akcje odstraszania niedźwiedzi od siedzib ludzkich.

Alpejska redukcja

Tymczasem we włoskich Alpach – pomimo sprzeciwu organizacji pozarządowych – podjęto decyzję o redukcji niedźwiedzi. Włoską populację szacuje się na około 100 osobników.

Ustawa przyjęta w marcu bieżącego roku została przyjęta zdecydowaną większością głosów i ma ułatwić władzom północnych prowincji usuwanie niedźwiedzi brunatnych sklasyfikowanych jako „stwarzające problemy”.

Odstrzelonych zostanie osiem niedźwiedzi w 2024 i 2025 roku. Dwie samice, dwa samce i cztery młode niedźwiedzie…

Śmiertelny wypadek, jaki miał miejsce w zeszłym roku, wywołał falę krytyki. Lokalna społeczność domaga się od władz drastycznej redukcji, czyli usunięcia, co najmniej pięćdziesięciu niedźwiedzi.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.