piątek, 18 października, 2024
Strona głównaNaturaPłonące ptaki

Autor

Płonące ptaki

Trudno w to uwierzyć, ale ptaki przysiadając na liniach energetycznych, mogą zostać porażone prądem, stanąć w płomieniach i być powodem pożaru. Ogień staje się coraz większym problemem na świecie, więc naukowcy postanowili przebadać mało prawdopodobną przyczynę…

Okazało się, że kiedy ptak siedzący na linii energetycznej zostanie porażony prądem, może „wybuchnąć” płomieniem, a następnie spaść na ziemię i wzniecić pożar. Nie ma wątpliwości, że najwięcej pożarów wznieca człowiek…

Wiele zaczyna się w sposób naturalny, czyli od uderzenia pioruna. Porażone prądem ptaki nie są głównym źródłem, ale można śmiało powiedzieć, że powodują znacznie więcej pożarów, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. W ciągu czterech lat, które badali amerykańscy naukowcy, ptaki zostały zidentyfikowane jako przyczyna 44 pożarów!

Ptaki siedząc na drutach wysokiego napięcia są bezpiecznie do momentu kiedy nie dotkną dwóch drutów jednocześnie. Najczęściej są to skrzydlate drapieżniki o dużej rozpiętości skrzydeł.

Wyniki badań są zaskakujące, ale pokazały, że linie wysokiego napięcia powinny być izolowane. W pierwszej chwili pomysł wydaje się zbyt kosztowny, ale jeśli na szali postawimy życie ludzi, utracone siedliska i przeanalizujemy straty w infrastrukturze to koszty okazują się niewielkie!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...