czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaNaturaOdszkodowania za kormorany

Autor

Odszkodowania za kormorany

Parlament naszych południowych sąsiadów chce znowelizować ustawę, której tamtejszy rząd nie popiera. Jeśli zostanie uchwalona, to hodowcy ryb będą mogli zgłaszać szkody i ubiegać się o odszkodowania, jakie wyrządzają kormorany przez kolejne trzy lata.

Reklama

Nieuzasadniona ochrona

Projekt został zgłoszony przez grupę posłów, którzy należą do wszystkich partii obecnych w parlamencie. W swoim uzasadnieniu napisali, że kormoran jest nadal jest bardzo liczny ze względu na wieloletnią „nieuzasadnioną ochronę” w Unii Europejskiej, co uniemożliwia redukcję tego gatunku.

Czesi wznowili wypłaty odszkodowań w 2018 roku. Zdaniem rządu szkody wyrządzane przez kormorany nie budzą wątpliwości, ale dalsze wypłacanie odszkodowań nie ma „charakteru systemowego”. Gabinet zarekomenduje ustawodawcom szczegółowe omówienie projektu i zajęcie się nie tylko skutkami dla hodowli ryb, ale także wpływu na budżet państwa.

Reklama

Odstrzał nie pomaga

Przez pięć lat Czesi wypłacili 137,6 mln czeskich koron (25 mln złotych) odszkodowań za kormorany. Ich populację szacuje się w tym kraju na 300 – 400 par. Problemem są jednak migranci z Polski i Niemiec.

Czesi na stawach hodowlanych strzelają rocznie ponad pięć tysięcy kormoranów, ale w okresie jesieni i zimy w Czechach przebywa tam 10 tysięcy sztuk. Ta liczba jest możliwa, ponieważ tylko w Polsce mamy 25 tysięcy par lęgowych!

Reklama

Zakładowa stołówka

Propozycja złożona w czeskim parlamencie zakłada wypłaty odszkodowań na poziomie 100 procent. Według hodowców obecne szkody wynoszą ponad 100 milionów czeskich koron rocznie!

Dotychczas wypłaca się jedynie za udowodnione szkody bezpośrednie. Problem w przypadku kormorana i czapli polega na tym, że te gatunki łowią „małe” ryby, które najszybciej rosną i tym samym przynoszą największe zyski. Stawy hodowlane traktowane są chronione gatunki ptaków i rząd jak darmowa stołówka!

Polski rząd również rekomendował parlamentarzystom odrzucenie projektu, jaki zgłosiło Polskie Stronnictwo Ludowe. Projekt skierowany został do kosza dzięki posłom „zjednoczonej prawicy”. Minister Małgorzata Golińska dwa tygodnie temu obiecywała, że jeszcze w tej kadencji zostanie przegłosowany projekt rządowy, ale do dzisiaj nie pojawił się w parlamencie…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Szkodliwe dokarmianie

Wielu myśliwych uważa, że dokarmianie jest naszym „obowiązkiem”. Jednak taka interwencja powoduje więcej szkody niż pożytku.

Obwód Prezydenta Mościckiego

Lasy gminy Hażlach koło Cieszyna nie mogły równać się bogactwem zwierzyny w Puszczy Białowieskiej, ale to w tym miejscu lubił polować Prezydent RP Ignacy Mościcki.

CZ 600+ na polowania zbiorowe

Czeski producent broni po trzech latach uzupełnia swoją popularną serię CZ 600. Model ERGO będzie dostępny w dwóch wariantach.

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Polska bez myśliwych

Zielone bolszewiki twierdzą, że można zaprzestać polowań. Pokazujemy - na konkretnym przykładzie - jakie będą tego koszty takiej decyzji dla budżetu naszego państwa.

Myśliwi wybrali Prezydenta

Kandydat Republikanów Donald Trump był dla myśliwych gwarantem zachowania prawa do posiadania broni oraz polowania i łowienia ryb na publicznych terenach.