Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer87464/public_html/wildmen.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Jubileuszowy Hubertus | WildMen

WildMen

Jubileuszowy Hubertus

W Łochowie odbył się jubileuszowy XV Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszko.

Reklama

Hubertus w Węgrowie tradycyjnie rozpoczyna się w sobotę polowaniem, w którym tym razem uczestniczyło ponad 400 myśliwych. Król polowania Krzysztof Koroś myśliwy z koła łowieckiego Św. Huberta w Sadownem strzelił byka, łanię i cielaka!

Reklama

Niedzielne uroczystości otworzyła parada Świętego Huberta, po której odprawiona została Msza Hubertowska pod przewodnictwem bp Piotra Sawczuka, ordynariusza drohiczyńskiego, który podziękował leśnikom, myśliwym, rolnikom, jeźdźcom i pszczelarzom, że współpracują ze sobą i wyznają te same wartości. Przypomniał zgromadzonym, że nasze środowiska dbają o należyte gospodarowanie tym, co daje nam las i ziemia.

Duchowny podkreślił: „Ważne jest życie w zgodzie z naturą i gospodarowanie zasobami, a to najlepiej potrafią ci, których święto obchodziliśmy podczas Jubileuszowego Hubertusa Węgrowskiego.”

Reklama

Niedzielna uroczystość była również okazją do wręczenia nagrody im. profesora Jana Szyszko. W tym roku prestiżowe wyróżnienie z rąk Krystyny Szyszko, otrzymał biskup senior diecezji drohiczyńskiej – Antoni Pacyfik Dydycz, świętujący swoje 85 urodziny. W swoim wystąpieniu Krystyna Szyszko podziękowała organizatorom Hubertusa za pamięć o jej mężu oraz za odpowiedzialne gospodarowanie zasobami przyrodniczymi.

Słowa do uczestników Hubertusa skierował również minister Edward Siarka. W jego imieniu list odczytał zastępca dyrektora Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa – Maciej Szmit: „Kultura łowiecka to nieodłączny element polskiego dziedzictwa. Naszym zadaniem jest należyte podtrzymywanie i pielęgnowanie tego niezwykle bogatego dorobku.” – napisał w swym liście minister.

Reklama

Historię Hubertusa Węgrowskiego przypomniała senator Maria Koc, która zwróciła uwagę, że spotkanie zawsze integruje wiele środowisk i jest okazją do zaprezentowania społeczeństwu pracy leśników, myśliwych i rolników.

Nieodłącznym elementem Hubertusa Węgrowskiego jest promocja zdrowej i smacznej dziczyzny. Na odwiedzających Hubertusa czekało ponad 2000 porcji gulaszu z sarniny, przygotowanego przez nadleśnictwo Hajnówka z Puszczy Białowieskiej. Hubertus to również okazja do prezentacji zrównoważonej gospodarki leśnej oraz dorobku Lasów Państwowych. Stoiska edukacyjne przygotowały Nadleśnictwo Łochów oraz Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Białowieska”.

Reklama

Organizatorami XV Jubileuszowego Hubertusa Węgrowskiego Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszko są RDLP w Warszawie RDLP Białymstoku, Nadleśnictwo Łochów, Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, zarząd okręgowy w Siedlcach Polskiego Związku Łowieckiego oraz Miasto Łochów.

Ksiądz dr Tomasz Duszkiewicz kapelan leśników

Jednak największe słowa uznania należą się księdzu dr Tomaszowi Duszkiewiczowi, który od piętnastu lat z wielką pasją i zaangażowaniem buduje wokół tego wydarzenia jedność naszej społeczności. Podsumowując jubileusz powiedział: „Świętujemy wspólnie, bo wszyscy tworzymy wspólną całość, razem jesteśmy siłą, która przeciwstawi się każdemu, kto chce zawłaszczyć i zniszczyć polskie lasy, rolnictwo i łowiectwo. Dlatego wspólnie się modlimy i świętujemy, bo tak chce Pan Bóg i tak chciał zawsze prof. Jan Szyszko. Tego nas uczył – jedności!”.

Tradycyjnym elementem Hubertusa jest koncert. Pierwszym artystą na scenie był „Fifek” – młody i utalentowany chłopak z Łochowa. Pojawiła się także formacja Modelinka & Model MT. Jednak największe show zrobił Skolim, dla którego cały dziedziniec pałacu w Łochowie wypełnił się aż po brzegi…
Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów