piątek, 18 października, 2024
Strona głównaDzikie życieHubertowskie życzenia

Autor

Hubertowskie życzenia

W ten szczególny dzień życzę wszystkim Koleżankom i Kolegom, aby mogli w przyszłości czerpać satysfakcję z etycznego polowania.

Wszystkie nasze działania mają jeden cel. Chcemy mieć gdzie, czym i na co polować. Jadąc na hubertowskie łowy doskonale widzimy czarne chmury, jakie zbierają się nad łowiectwem. Czy mamy świadomość, że musimy oddać część naszych praw i zbudować nową strategię?

Zarządzanie w XXI wieku polowaniami i zwierzyną łowną musi być etyczne oraz zrównoważone. To wbrew pozorom wielkie wyzwanie, ponieważ wymaga od naszego środowiska więcej umiejętności i odpowiedzialności!

Prawo wymaga od nas zdania egzaminu łowieckiego, który tak na prawdę jest tylko pierwszym krokiem. Nie ma żadnego znaczenia jak dużo będziemy chcieli wtłoczyć wiadomości w głowy przyszłych myśliwych, ponieważ większość wiedzy i umiejętności każdy z nas zdobywa polując.

Ostatnie dziesięciolecie udowodniło nam, że musimy walczyć o społeczną akceptację dla łowiectwa. A wygramy ten bój, jeśli będziemy tworzyć silną organizację, która zdoła inicjować skuteczne działania promujące i organizować cały proces edukacji.

Etyka i odpowiedzialność są kwestiami, które bacznie obserwuje społeczeństwo. Postrzeganie łowiectwa podlega jednak ciągłym zmianom. To, co było akceptowalne jeszcze dziesięć lat temu, dzisiaj może być uznawane za okrutne znęcanie się nad zwierzętami…

Parlament w każdej chwili ma prawo zakazać „nieetycznych” metod polowania. Z dnia na dzień nasze tradycje i kultura przejdą do historii…

Etyczne polowanie często definiujemy, jako przestrzeganie prawa. Osoby, które go nie przestrzegają określamy mianem przestępców. Jednak nie wszystko, co jest legalne jest etyczne!

Musimy przejąć inicjatywę w określaniu, co należy rozumieć pod pojęciem „etycznego” polowania. Jeśli tego nie zdołamy zrobić wyręczą nas przeciwnicy łowiectwa.

Kluczem do sukcesu jest odpowiedzialność. Czy dzisiaj każdy myśliwy ma świadomość, że jego strzał rozpoczyna cały skomplikowany łańcuch skutków? Celując do zwierzyny intuicyjnie szukamy kulochwytu, ale zanim położymy palec na spuście musimy zobaczyć resztę natury!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?

W „Gospodzie pod Dębem” ekosi nie b...

Myśliwi po raz kolejny udowodnili, że potrafią w jednym szeregu razem z wojskiem i strażakami walczyć z żywiołem, jakim jest powódź. Przeciwników polowań na wałach nikt nie widział.

Polowanie na samice

Konieczność prowadzenia selekcji wśród żeńskiej części populacji u większości myśliwych nie budzi wątpliwości, ale odstrzał wykonywany jest najczęściej na chybił trafił.