wtorek, 15 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościZakaz spacerowania – polowanie!

Autor

Zakaz spacerowania – polowanie!

Gdyby takie ogłoszenie pojawiło się na stronie naszej gminy… Wylałaby się wielka fala hejtu. Tymczasem w Belgii dostęp do lasów jest ograniczany dla obywateli podczas organizowania polowań zbiorowych. Takie ogłoszenia pojawiają się na stronach internetowych gmin, choć to nie wszystkim się podoba.

W Belgii w lasach państwowych – od wielu lat – prawo daje możliwość zamknięcia tych terenów dla ruchu publicznego. Powodem jest bezpieczeństwo ludzi, dlatego najczęściej las jest zamknięty przez jeden tydzień w październiku, listopadzie i grudniu.

W przypadku każdego polowania zbiorowego myśliwi mają obowiązek wystawiania odpowiednich tablic, ale ich ustawienie automatycznie stanowi zakaz wejścia na ten teren!

Reklama

W naszym kraju w większości łowisk nie mamy takiego problemu. Choć są już obwody łowieckie – szczególnie wokół dużych miast – gdzie każdego dnia lasy odwiedzane są przez kilka tysięcy spacerowiczów i rowerzystów.

W takich miejscach polowanie z jednej strony budzi wiele konfliktów, a z drugiej stwarza wielkie zagrożenie. Najczęściej nie ma możliwości polowania podchodu, a zbiorówki organizowane są wyłącznie z ambon.

Reklama

Jeszcze 20 lat temu tylko podczas wysypu grzybów lasy przyciągały tysiące Polaków. Dzisiaj w każdym okresie możemy założyć, że nie jesteśmy sami w łowisku. To realne zagrożenie i chyba zbliżamy dużymi krokami się do konieczności uregulowania nie tylko kwestii polowań zbiorowych, ale również wpisania obowiązku noszenia pomarańczowych elementów ubioru przez wszystkich wchodzących do lasu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska patologia w sieci

Chamstwo, prostactwo i wulgaryzmy. Każdego dnia budujemy negatywny obraz myśliwego w mediach społecznościowych.

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…