środa, 11 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościZakaz spacerowania – polowanie!

Autor

Zakaz spacerowania – polowanie!

Gdyby takie ogłoszenie pojawiło się na stronie naszej gminy… Wylałaby się wielka fala hejtu. Tymczasem w Belgii dostęp do lasów jest ograniczany dla obywateli podczas organizowania polowań zbiorowych. Takie ogłoszenia pojawiają się na stronach internetowych gmin, choć to nie wszystkim się podoba.

W Belgii w lasach państwowych – od wielu lat – prawo daje możliwość zamknięcia tych terenów dla ruchu publicznego. Powodem jest bezpieczeństwo ludzi, dlatego najczęściej las jest zamknięty przez jeden tydzień w październiku, listopadzie i grudniu.

W przypadku każdego polowania zbiorowego myśliwi mają obowiązek wystawiania odpowiednich tablic, ale ich ustawienie automatycznie stanowi zakaz wejścia na ten teren!

Reklama

W naszym kraju w większości łowisk nie mamy takiego problemu. Choć są już obwody łowieckie – szczególnie wokół dużych miast – gdzie każdego dnia lasy odwiedzane są przez kilka tysięcy spacerowiczów i rowerzystów.

W takich miejscach polowanie z jednej strony budzi wiele konfliktów, a z drugiej stwarza wielkie zagrożenie. Najczęściej nie ma możliwości polowania podchodu, a zbiorówki organizowane są wyłącznie z ambon.

Reklama

Jeszcze 20 lat temu tylko podczas wysypu grzybów lasy przyciągały tysiące Polaków. Dzisiaj w każdym okresie możemy założyć, że nie jesteśmy sami w łowisku. To realne zagrożenie i chyba zbliżamy dużymi krokami się do konieczności uregulowania nie tylko kwestii polowań zbiorowych, ale również wpisania obowiązku noszenia pomarańczowych elementów ubioru przez wszystkich wchodzących do lasu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zostań bohaterem!

Przeciwnicy polowania manipulują i zbierają kasę. Lekceważymy ekofikołków uważając ich, za pryszczatych, brodatych i słabokumatych, Nic z tych rzeczy. To dobrze zorganizowany biznes!

Unia Europejska będzie redukować wi...

W Strasburgu odbyło się 44 posiedzenie stałego komitetu Konwencji Berneńskiej. Na wniosek Unii Europejskiej obniżono status ochrony wilków. To kolejny krok, aby w przyszłości aktywnie zarządzać tym gatunkiem.

Kontrola polowań

We Francji corocznie w czasie polowań zbiorowych dochodzi do ponad 100 wypadków, dlatego „straż łowiecka” od czterech lat prowadzi tam akcję kontroli myśliwych.

NRŁ stawia wnyki

Rozwiązaniem naszych związkowych problemów, może być uchwalenie przez Krajowy Zjazd Delegatów nowego Statutu Polskiego Związku Łowieckiego.

Myśliwi tym razem wygrali

Zwyciężył zdrowy rozsądek. Myśliwi przebywający na terenach podmokłych NIE mogą być karani za posiadanie amunicji ołowianej.

Polowanie dla bogaczy

Czy NRŁ pod przewodnictwem Marcina Możdżonka zmienia model łowiectwa? Członkowie rady podnoszą składkę nie oglądając się na emerytów, ale również młodzież, którą mieliśmy przyciągać do polowania...