PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Zakaz spacerowania – polowanie!

„Ze względu na wznowienie polowań zbiorowych zakazuje się wejścia do lasu!”

Gdyby takie ogłoszenie pojawiło się na stronie naszej gminy… Wylałaby się wielka fala hejtu. Tymczasem w Belgii dostęp do lasów jest ograniczany dla obywateli podczas organizowania polowań zbiorowych. Takie ogłoszenia pojawiają się na stronach internetowych gmin, choć to nie wszystkim się podoba.

W Belgii w lasach państwowych – od wielu lat – prawo daje możliwość zamknięcia tych terenów dla ruchu publicznego. Powodem jest bezpieczeństwo ludzi, dlatego najczęściej las jest zamknięty przez jeden tydzień w październiku, listopadzie i grudniu.

W przypadku każdego polowania zbiorowego myśliwi mają obowiązek wystawiania odpowiednich tablic, ale ich ustawienie automatycznie stanowi zakaz wejścia na ten teren!

W naszym kraju w większości łowisk nie mamy takiego problemu. Choć są już obwody łowieckie – szczególnie wokół dużych miast – gdzie każdego dnia lasy odwiedzane są przez kilka tysięcy spacerowiczów i rowerzystów.

W takich miejscach polowanie z jednej strony budzi wiele konfliktów, a z drugiej stwarza wielkie zagrożenie. Najczęściej nie ma możliwości polowania podchodu, a zbiorówki organizowane są wyłącznie z ambon.

Jeszcze 20 lat temu tylko podczas wysypu grzybów lasy przyciągały tysiące Polaków. Dzisiaj w każdym okresie możemy założyć, że nie jesteśmy sami w łowisku. To realne zagrożenie i chyba zbliżamy dużymi krokami się do konieczności uregulowania nie tylko kwestii polowań zbiorowych, ale również wpisania obowiązku noszenia pomarańczowych elementów ubioru przez wszystkich wchodzących do lasu.

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów