piątek, 18 października, 2024

Autor

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wielu myśliwych nie widzi żadnego problemu w używaniu nowoczesnej techniki podczas polowania. Nocne celowniki, fotopułapki, czy drony zaopatrzone w kamery termowizyjne są uznawane za „normalną” ewolucję sposobów polowania…

Drony na łowach

Tymczasem – między innymi w Stanach Zjednoczonych – do długiej listy zakazów, jakim muszą podporządkować się myśliwi dopisywane są kolejne urządzenia, które nie dają szans zwierzynie i łamią zapisaną tam w prawie zasadę „uczciwego polowania”.

Zadziwiające, że Europa, która powinna być przykładem i wyznaczać standardy etycznego polowania w tej materii pozostała daleko w tyle. Jednak pierwszym sygnałem ewidentnej zmiany jest stanowisko Niemieckiego Związku Łowieckiego (DJV), który postanowił wypowiedzieć się w sprawie wykorzystania dronów podczas polowania…

Zasady zobowiązują

Nasi sąsiedzi zwracają uwagę, że zmiany w prawie nie są w stanie uwzględnić bardzo szybkiego postępu technologiczny, co nie zwalnia myśliwych z obowiązku etycznego zachowania, dlatego uważają, że należy odrzucić stosowanie dronów w czasie polowań. Zarówno do namierzania zwierzyny w łowisku, kierowania naganiaczy lub myśliwych.

Zasada „uczciwego polowania” – zgodnego również naszymi tradycjami – musi być podstawą łowiectwa i powinno być przestrzegane przez etycznych myśliwych. „Nie wszystko, co jest technicznie możliwe, jest dozwolone.”

Wielkie możliwości

Drony są dzisiaj powszechnie wykorzystywane przez niemieckich myśliwych. Między innymi przy szacowaniu odszkodowań łowieckich, szukaniu dzików zarażonych wirusem ASF, czy ratowaniu koźlaków w czasie wiosennych sianokosów.

Niemiecki rząd federalny oraz poszczególne landy od kilku lat przeznaczają duże środki na projekty dofinansowania zakupu dronów wyposażonych w kamery termowizyjne dla kół łowieckich, dzięki którym myśliwi, co roku ratują życie tysięcy koźlaków. Wykorzystanie tych dronów podczas polowań nie tylko jest nieetyczne, ale zniweczy skutki projektu, dzięki któremu DJV budował pozytywny wizerunek łowiectwa…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!