czwartek, 3 kwietnia, 2025

Autor

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wielu myśliwych nie widzi żadnego problemu w używaniu nowoczesnej techniki podczas polowania. Nocne celowniki, fotopułapki, czy drony zaopatrzone w kamery termowizyjne są uznawane za „normalną” ewolucję sposobów polowania…

Drony na łowach

Tymczasem – między innymi w Stanach Zjednoczonych – do długiej listy zakazów, jakim muszą podporządkować się myśliwi dopisywane są kolejne urządzenia, które nie dają szans zwierzynie i łamią zapisaną tam w prawie zasadę „uczciwego polowania”.

Zadziwiające, że Europa, która powinna być przykładem i wyznaczać standardy etycznego polowania w tej materii pozostała daleko w tyle. Jednak pierwszym sygnałem ewidentnej zmiany jest stanowisko Niemieckiego Związku Łowieckiego (DJV), który postanowił wypowiedzieć się w sprawie wykorzystania dronów podczas polowania…

Reklama

Zasady zobowiązują

Nasi sąsiedzi zwracają uwagę, że zmiany w prawie nie są w stanie uwzględnić bardzo szybkiego postępu technologiczny, co nie zwalnia myśliwych z obowiązku etycznego zachowania, dlatego uważają, że należy odrzucić stosowanie dronów w czasie polowań. Zarówno do namierzania zwierzyny w łowisku, kierowania naganiaczy lub myśliwych.

Zasada „uczciwego polowania” – zgodnego również naszymi tradycjami – musi być podstawą łowiectwa i powinno być przestrzegane przez etycznych myśliwych. „Nie wszystko, co jest technicznie możliwe, jest dozwolone.”

Reklama

Wielkie możliwości

Drony są dzisiaj powszechnie wykorzystywane przez niemieckich myśliwych. Między innymi przy szacowaniu odszkodowań łowieckich, szukaniu dzików zarażonych wirusem ASF, czy ratowaniu koźlaków w czasie wiosennych sianokosów.

Niemiecki rząd federalny oraz poszczególne landy od kilku lat przeznaczają duże środki na projekty dofinansowania zakupu dronów wyposażonych w kamery termowizyjne dla kół łowieckich, dzięki którym myśliwi, co roku ratują życie tysięcy koźlaków. Wykorzystanie tych dronów podczas polowań nie tylko jest nieetyczne, ale zniweczy skutki projektu, dzięki któremu DJV budował pozytywny wizerunek łowiectwa…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.

Fakty i mity o dzikach

Nie możemy zahamować trwającego od kilku dziesięcioleci wzrostu populacji dzików, ponieważ zarządzając tym gatunkiem opieramy się mitach.

Drugi termin – oszukiwanie de...

Znacie to powiedzenie - najpierw stwarzamy problem, a potem go bohatersko rozwiązujemy. Pasuje jak ulał do propozycji Naczelnej Rady Łowieckiej, która chce obniżyć kworum na Walnych Zgromadzeniach Kół.

Debata o ustroju PZŁ

Samorządność coraz bliżej. Podczas sejmowej podkomisji rozgorzała bardzo gorąca dyskusja i do projektu nowelizacji ustawy łowieckiej wróciły narzędzia nadzorcze.