piątek, 20 czerwca, 2025
Strona głównaAktualnościRykoszet na kaczkach

Autor

Rykoszet na kaczkach

Jeden z myśliwych strzelił do zbliżającej się kaczki, którą zasłaniały konary drzewa. Prawdopodobnie jedna z śrucin zrykoszetowała i trafiła w oko 62-letniego myśliwego, który stał z drugiej strony drzewa. Ranny trafił do szpitala w Linz (Austria).

Reklama

Powodem wypadków jest najczęściej lekkomyślność i łamanie zasad bezpieczeństwa. W tym przypadku możemy mówić o jednym i drugim, ponieważ każdy myśliwy oddając strzał doskonale wie w jakich przypadkach może dojść do rykoszetu…

Strzał przez gałęzie drzew jest wyjątkowo niebezpieczny szczególnie gdy wokół stoją inni koledzy. Kilka lat temu doszło do bardzo podobnego zdarzenia w naszym kraju. Myśliwy strzelał do cyraneczki, mimo gałęzi znajdujących się na linii strzału. W wyniku rykoszetu spowodował obrażenia ręki i barku kolegi, który płoszył kaczki w stawie.

Reklama

Dokładna znajomość terenu w rejonie wykonywania polowania to nieodzowny element bezpieczeństwa. Przed pociągnięciem za spust zarówno podczas polowania indywidualnego jak i na polowaniach zbiorowym musimy mieć świadomość, że do rykoszetów dochodzi bardzo często.

Odbicie śrucin jest możliwe od gałęzi, kamieni, zmrożonej ziemi i wody, ale to nie jedyne zagrożenie… W następstwie strzału do kaczki pod kątem mniejszym niż 60 stopni, przed laty doszło do okaleczenia w podudzie rolnika wykonującego prace polowe. Śruciny dosięgły go, a znajdował się ponad 100 metrów od rzeki, przy której polował myśliwy.

Reklama

Nad wodą praktycznie nigdy nie jesteśmy sami, a możemy strzelać do kaczek godzinę przed wschodem i godzinę po zachodzie słońca. Niezachowanie szczególnej ostrożności sprawiło przed laty, że śruciny dosięgły… Wędkarza, który łowił na grobli.

Sprawca tego wypadku tłumaczył się, że przez dłuższy czas chodził po groblach stawu i nikogo nie widział. Gdy zapadał zmrok, postrzelił kaczkę i przy próbie jej dostrzelenia spowodował wypadek…

Nieodzownym elementem polowania na kaczki jest przemieszczanie się, zazwyczaj po nierównym, a czasem i grząskim terenie. Dlatego musimy pamiętać, by nasza broń była zawsze zabezpieczona i nie wypaliła w sposób niezamierzony, a strzelając musimy być w stu procentach pewnym, że przed nami nie ma innych myśliwych, rolników, wędkarzy…

Inną kwestią jest nasz ekwipunek, który może uchronić przed trwałym kalectwem. Coraz częściej myśliwi polując z broni śrutowej noszą okulary strzeleckie. Jak widać to nie fanaberia. Być może już niedługo będzie to obowiązek, ponieważ polujemy z amunicji ze stalowym śrutem, który jest twardszy od ołowiu i dużo łatwiej rykoszetuje.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwy czy kłusownik

Powszechne użytkowanie termo i noktowizji wywołuje pytanie: czy nowoczesna technika zamieni myśliwych w kłusowników? Dyskusja nabiera tempa i budzi duże kontrowersje w naszym środowisku.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.

Prokuratura umorzyła dochodzenie

W marcu 2023 roku stacja TVN wyemitowała reportaż „Król kłusowników”- Prokuratura w Płońsku po dwóch latach umorzyła dochodzenie.

Szkody zapłaci państwo

W całej Europie toczy się dyskusja o partycypacji państwa w wypłacie odszkodowań od zwierzyny. Najdalej idą Francuzi, którzy przymuszą do płacenia przeciwników polowania.

Dorożała zabrania polowania

Wraca w formie rozporządzenia - pomysł wyrzucenia myśliwych z otuliny Parku Narodowego „Ujście Warty”.