środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościMyśliwi tym razem wygrali

Autor

Myśliwi tym razem wygrali

Zwyciężył zdrowy rozsądek. Myśliwi przebywający na terenach podmokłych NIE mogą być karani za posiadanie amunicji ołowianej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) doprecyzował zasady dotyczące zakazu stosowania ołowiu na terenach podmokłych. Wyrok ostatecznie zamyka możliwość karania myśliwych za posiadanie amunicji ołowianej bez dowodu jej nielegalnego użycia!

Reklama

Domniemanie niewinności

Teoretycznie myśliwi polujący na kaczki, który w kieszeni miał przypadkowo amunicję zawierającą ołów mógł zostać ukarany. Nasze środowisko mocno protestowało i wymusiło interpretację, w której wyjaśniono, że łowca może posiadać amunicję zawierającą ołów, jeśli w tym samym czasie poluje na inne gatunki ptaków, które nie bytują w środowisku wodno-błotnym.

Na wniosek stowarzyszenia Firearms United Network Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie europejskiego rozporządzenia zabraniającego używania śrutu ołowianego na terenach podmokłych lub w ich pobliżu. Trybunał opowiedział się za wyważonym i racjonalnym stosowaniem rozporządzenia…

Reklama

Dowody a nie pomówienia

Zgodnie z wyrokiem sam fakt posiadania amunicji ołowianej w pobliżu terenów podmokłych nie wystarczy, aby zakładać domniemanie jej nielegalnego użycia. Właściwy organ musi przedstawić dowód na to, że myśliwy faktycznie użył amunicji zawierającej ołów nad wodą.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakwestionował również definicję terenów podmokłych. Teraz ograniczenia dotyczą wyłącznie siedlisk wykorzystywanych przez ptaki wodne, z wyłączeniem rowów, tymczasowych kałuż oraz innych podobnych obszarów. Doprecyzowanie to wzmacnia spójność przepisów i ogranicza zakres ich stosowania.

Reklama

Zwycięstwo myśliwych

Doprecyzowanie przepisów eliminuje potencjalne źródło nieporozumień i nieuzasadnionych sankcji dla myśliwych. TSUE tym samym wprowadziło równowagę pomiędzy ochroną środowiska, a obroną wolności jednostki.

To bez wątpienia ważny krok w pogodzeniu działalności człowieka z ochroną różnorodności biologicznej oraz poszanowania naszego europejskiego systemu prawnego, w którym nadrzędną zasadą jest domniemanie niewinności!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

NRŁ stawia wnyki

Rozwiązaniem naszych związkowych problemów, może być uchwalenie przez Krajowy Zjazd Delegatów nowego Statutu Polskiego Związku Łowieckiego.

Polowanie dla bogaczy

Czy NRŁ pod przewodnictwem Marcina Możdżonka zmienia model łowiectwa? Członkowie rady podnoszą składkę nie oglądając się na emerytów, ale również młodzież, którą mieliśmy przyciągać do polowania...

Bezprawne działania NRŁ

Naczelna Rada Łowiecka na ostatnim posiedzeniu postanowiła powołać nowego Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego. To działanie jest bezprawne i będzie miało negatywne konsekwencje dla wszystkich myśliwych.

PZŁ na rozdrożu

Wywiad z Rafałem Malcem być może ostatnim sprawiedliwym wśród członków Naczelnej Rady Łowieckiej.

Składka w górę i bezprawie w PZŁ

Nasz łowiecki parlament zdecydował, aby podnieść składkę na 2025 rok! Rada postanowiła również złamać ustawę łowiecką i wybrać dublera na s...

Prezes Możdżonek zapowiada wyższe s...

W dniu poprzedzającym posiedzenie Naczelnej Rady Łowieckiej prezes Możdźonek zapowiedział podwyższenie składki na 2025 rok.