środa, 23 października, 2024
Strona głównaAktualnościKoniec polowania w weekendy i święta

Autor

Koniec polowania w weekendy i święta

Francuskie gminy wprowadzają ograniczenia, które oznaczają dla myśliwych koniec łowiectwa.

W dyskusji na temat przyszłości Polskiego Związku Łowieckiego kilku myśliwych nieustannie powtarza, że należy zlikwidować związek, a granice obwodów powinny ustalać gminy. Twierdzą, że tak wygląda „normalne łowiectwo”…

Niekorzystne regulacje

Dlaczego powinniśmy walczyć o nasz model łowiectwa? Moim zdaniem tylko, jeśli będzie funkcjonować jedna silna ogólnopolska organizacja myśliwych, to będziemy mieć realny wpływ na polityków, którzy stanowią prawo.

Czytając doniesienia z różnych europejskich krajów nie mam wątpliwości, że wszelkie regulacje dotyczące łowiectwa powinny być ustanawiane w ustawach i rozporządzeniach rządu. Jeśli przekażemy kompetencje na niższy poziom, to będą wprowadzane niekorzystne zmiany dla myśliwych i przyrody. Już mamy tego przykłady w kilku regionach naszego kraju(Małopolska i Śląsk), gdzie sejmiki województwa skróciły okres polowania na kaczki…

Gmina zabrania polowania

Pomimo wielu projektów promujących łowiectwo przez francuską federację myśliwych polowanie akceptuje tam tylko połowa społeczeństwa. W wielu gminach są radni, którzy nie akceptują zabijania dzikich zwierząt. Między innymi w Alzacji, gdzie ogłosili, że planują zakazać polowań w środy, weekendy, święta oraz podczas wakacji szkolnych. Ograniczenia mają obowiązywać w lasach należących do samorządu.

Gminy Schiltigheim, Hoenheim i Bischheim zapowiedziały, że wkrótce będą głosować w sprawie nowych umów dzierżawy na 2024 rok i wprowadzą nowe regulacje. Mają obowiązywać przez kolejne dziewięć lat. Radni uważają, że polowania w dni wolne od pracy są zbyt niebezpieczne…

Zmiany mają dotyczyć nie tylko dni wolnych od polowania. Planowany jest również przegląd listy gatunków łownych. Zdaniem radnych myśliwi powinni mieć prawo redukować podczas polowań indywidualnych wyłącznie dziki i jelenie.

Tylko regulacja?

Duża część społeczeństwa nie rozumie istoty polowania, a tym bardziej procesów, jakie zachodzą w przyrodzie, dlatego władze regionalne nie tylko we Francji chcą ograniczać prawa myśliwych. Tak naprawdę zmierzają do zakazania łowiectwa, obawiając się agresywnych bojowników organizacji antyłowieckich.

To, dlatego wielu samorządowców woli redukcję zlecać komercyjnym podmiotom…

Przypominam, że Francja ma około czterech milionów myśliwych. W tym aktywnych – wykupujących licencje – około miliona. Jak widać liczne grono łowców, wspaniała tradycja i duża aktywność federacji łowieckiej nie jest wstanie zatrzymać niekorzystnych zmian…

Moim zdaniem polscy myśliwi, którzy dzisiaj wyśmiewają nasz model łowiectwa i chcą drastycznych zmian w ustawie łowieckiej – działając na rzecz własnych interesów – nie mają zielonego pojęcia, jak bolesne będą konsekwencje dla naszej społeczności!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czas przywrócić Okręgowe Rady Łowie...

Wystarczyły dwa ruchy w ustawie i Polski Związek Łowiecki stał się ewenementem na skalę światową. Członkowie ze swoich składek utrzymują pracowników organizacji, których mianuje organ państwa.

Gigantyczna manipulacja

Podsekretarz Dorożała zamiast „reformowania” łowiectwa powinien kupić różową farbę i przemalować Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?