niedziela, 13 października, 2024
Strona głównaAktualnościJakiego łowiectwa chcą myśliwi?

Autor

Jakiego łowiectwa chcą myśliwi?

Aby skutecznie budować pozytywny wizerunek łowiectwa należy poznać opinię myśliwych. We Francji 82 procent myśliwych chce polować odpowiedzialne!

Media elektroniczne kreują „fałszywe wiadomości”. Zdecydowana większość opinii na temat łowiectwa i myśliwych opiera się na stereotypach i powtarzanych przez naszych przeciwników kłamstwach.

Łowiectwo zrównoważone

Budowanie pozytywnego wizerunku powinno się oprzeć na strategii, która ma akceptację naszego środowiska. Tak postępuje francuska federacja łowiecka, która zleciła badanie myśliwych.

Ankiety – w których było 95 pytań – wypełniło 144 000 myśliwych. Wypowiedzieli się między innymi na temat przyszłości łowiectwa. Wśród głównych priorytetów na najbliższe 5 – 10 lat dla 82 procent francuskich myśliwych jest „bardzo ważne”, aby łowiectwo było odpowiedzialne i zrównoważone!

Wśród wyzwań na najbliższe lata znalazło się również „promowanie pokojowego współżycia pomiędzy różnymi użytkownikami przyrody”. Ten cel popiera 86 procent myśliwych!

Zero wypadków

Dla 82 procent priorytetem jest poprawa bezpieczeństwa. We Francji największy hejt – w mediach głównego nurtu – wylewa się przy okazji każdego wypadku, co rujnuje wizerunek myśliwych. Trudno w to uwierzyć, ale na polowaniach w 1998 roku zginęło 44 osób. Zmiany w prawie i akcje federacji łowieckiej przyniosły jednak sukces. W ostatnim sezonie łowieckim odnotowano historycznie najniższa liczbę zgonów. Zginęło sześć osób!

Myśliwi rozumieją problem i akceptują szkolenia. W 2019 roku nałożono obowiązek odbycia, co 10 lat „szkolenia w zakresie bezpieczeństwa”. Polega na aktualizowaniu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Departamentalne federacje przeszkoliły już ponad 180 000 myśliwych.

Polujący we Francji będą szkoleni przez całe życie, co ma wyeliminować wypadki. Jak widać ma to wymierne skutki!

Myśliwy mieszka na wsi…

Wbrew powszechnemu przekonaniu myśliwi nie polują przez cały rok. Z przeprowadzonego badania wynika, że w sezonie 2022–2023 Francuzi średnio polowali 44 razy, z czego 20 podczas zbiorówek. Ten rodzaj polowań jest praktykowany w szczególności w celu ograniczenia zwierzyny grubej, która powoduje szkody w rolnictwie.

Ponad 75 procent myśliwych pochodzi ze wsi. Tylko 7 procent francuskich łowców mieszka w gęsto zaludnionych gminach. Na podstawie tych danych można postawić tezę, że jeśli nadal społeczeństwa Europy będą przenosić się do wielkich aglomeracji, to liczba myśliwych będzie nieustannie spadać…

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...

W „Gospodzie pod Dębem” ekosi nie b...

Myśliwi po raz kolejny udowodnili, że potrafią w jednym szeregu razem z wojskiem i strażakami walczyć z żywiołem, jakim jest powódź. Przeciwników polowań na wałach nikt nie widział.

Polowanie na samice

Konieczność prowadzenia selekcji wśród żeńskiej części populacji u większości myśliwych nie budzi wątpliwości, ale odstrzał wykonywany jest najczęściej na chybił trafił.