piątek, 9 maja, 2025

Autor

WWF odleciało

W ostatnich latach media ujawniły naruszenia praw człowieka podczas realizacji projektów ochrony przyrody wspieranych przez WWF. Centrala WWF zleciła w kwietniu 2019 roku niezależnej komisji zbadanie tych doniesień.

W jej skład weszli między innymi były Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, sędzia Navanethem Pillay, ekspert ds. Praw człowieka prof. John Knox oraz ekspert ds. Ochrony przyrody prof. Kathy McKinnon.

Z raportu jasno wynika, że WWF nie zachęcał ani nie wspierał łamania praw człowieka. Nie było przypadku, w którym personel WWF dopuścił się łamania praw człowieka. Bandyci byli zatrudniani przez rządy, a nie przez WWF.

Reklama


Komisja krytycznie jednak zauważa, że WWF nie wdrożył w swojej globalnej sieci mechanizmów chroniących prawa człowieka. Niezrozumiałe jest, że pracownicy WWF nie zauważyli przypadków zabójstw, znęcania się, gwałtów oraz przymusowych przesiedleń.

Zawiodły wszystkie mechanizmy kontrolne! Dotyczy to również instytucji, które udzielały kredytów i finansowały projekty ochrony przyrody. Tam też nikt nie zainteresował się deptaniem praw ludzi, którzy mieszkali na terenach objętych działaniami WWF.

Reklama

Organizacje żyje z darowizn, ale otrzymuje również znaczne fundusze od poszczególnych krajów. Wielu zwykłych obywateli było bardzo poruszonych faktem, że naruszenia praw człowieka mogły mieć miejsce w kontekście projektów ochrony przyrody.

Sam WWF wyraził głęboki żal, że zostały podeptane wartości, które zawsze były dla tej organizacji najważniejsze. Dzisiaj podkreślają, że ochrona przyrody jest skuteczna i trwała tylko dzięki wsparciu lokalnych mieszkańców!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

Zorganizowana grupa kłusowników

W największym procesie o kłusownictwo w Finlandii skazano 26 myśliwych.

Podsumowanie kadencji

Pięć lat łamania prawa, trwonienia naszych składek i ciągłego oczerniania Naczelnej Rady Łowieckiej - tak można podsumować kadencję 2018 - 2023.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Dorożała w kapeluszu

Podsekretarz Dorożała kolejny raz kompromituje resort środowiska publikując żenujący film, którym udowadnia, że nie ma już nic do powiedzenia.

HUNT EXPO w Krakowie

Czwarta edycja targów łowieckich HUNT EXPO w Krakowie była doskonałą okazją do spotkania i osobistego dotknięcia nowości.