czwartek, 21 listopada, 2024

Autor

Sezon na misie

Na niedźwiedzie w Szwecji można polować od 21 sierpnia do 15 października. W zeszłym roku odstrzelono 622 niedźwiedzi, a w 2021 roku 501 sztuk. Władze monitorują stan populacji i corocznie zwiększają limit odstrzału, ponieważ niedźwiedzi jest coraz więcej. Obecnie szacuje się, że w Szwecji żyje około 3000 osobników.

Reklama

Portale łowieckie na bieżąco informują o myśliwskich sukcesach i ewentualnym wykonaniu planu. W tym roku pierwszego dnia sezonu odstrzelono 100 sztuk. Niestety miał miejsce również pierwszy wypadek, co uświadamia, że polowanie na największego naszego drapieżnika naszych lasów nie jest bezpiecznym zajęciem…

W pierwszym dniu sezonu ojciec i jego 15-letni syn przeżyli atak niedźwiedzia. Syn uratował ojca, uderzając bestię w głowę, co pozwoliło odwrócić uwagę misia i go zastrzelić. Poszkodowani nie chcą ujawniać szczegółów całego zdarzenia…

Reklama

Być może powodem są nieustanne ataki organizacji antyłowieckich, które hejtują myśliwych i wszelkimi dostępnymi sposobami chcą blokować decyzje o redukcji dużych drapieżników. Kluczem do dopierania tych ataków jest monitoring, który dostarcza niezbitych dowodów, że populacja zarówno wilków jak i niedźwiedzi stale się zwiększa.

W przypadku chronionych gatunków w Unii Europejskiej obowiązuje jasne i czytelne prawo. Jeśli kraj członkowski wykaże, że stan ochrony jest na właściwym poziomie, to może redukować ich populację.

Reklama

W Szwecji okres inwentaryzacji trwa od 21 sierpnia do 31 października. Do samorządów trafia 30 tysięcy zestawów, które w większości wykorzystują myśliwi. W celu przeprowadzenia wiarygodnego monitoringu należy pobrać średnio trzy próbki od każdego niedźwiedzia!

Na takiej samej podstawie odbywają się również polowania na niedźwiedzie w Finlandii. Według szacunków Instytutu Zasobów Naturalnych w Finlandii żyje 1740–1925 osobników. Odstrzał między innymi ma ograniczyć szkody, jakie niedźwiedzie wyrządzają hodowli reniferów.

Kiedy odwiedzam Polskę dyskusja w gronie myśliwych zawsze schodzi na odstrzał wilków, które występują prawie w każdym łowisku. Wielu kolegów żyje w przeświadczeniu, że to decyzja polityków. Nieustannie muszę tłumaczyć, że nasze obserwacje dotyczące dużych drapieżników nie mają żadnego znaczenia, ponieważ są niewiarygodne dla unijnych urzędników.

Redukcja wilków w naszym kraju będzie możliwa tylko po przeprowadzeniu ogólnopolskiego monitoringu, który dostarczy w pełni wiarygodne dane na temat liczebności i przyrostu, co ma miejsce w całej Skandynawii!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.

Premier z myśliwymi

W obecnej koalicji rządzącej - interesów myśliwych oraz leśników broni tylko jedno ugrupowanie polityczne.

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Zakaz… myślenia?

Będzie utrudniony powrót z myśliwskiego przedłużonego weekendu. Władza wprowadza zakaz noszenia broni w Warszawie. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo posiadaczy broni, choć nikt władzy o taką troskę nie prosił!