WildMen

Fot shutterstock

Rekordowa migracja

Wilk migrując z Nieniec do Hiszpanii ustanowił nowy europejski rekord dając kolejny dowód, że zarządzanie populacją dużych drapieżników należy prowadzić z poziomu Unii Europejskiej.

Reklama

Dzięki współpracy laboratoriów z Niemiec, Francji i Hiszpanii udowodniono najdalszą migrację wilka w Europie. Niemiecki osobnik pokonał ponad 1200 kilometrów. Pierwsze wiadomości spłynęły w 2022 roku z Francji, gdzie okazało się pobrana próbka pochodzi od wilka z Europy Środkowej.

Reklama

Niemcy potwierdzili, że osobnik urodził się z w Dolnej Saksoni w 2020 roku. W zeszłym roku w lutym w Katalonii odkryto wilka o tym samym rodowodzie.

Wilcze odchody znaleziono dzięki niesamowitemu węchowi psów specjalnie przeszkolonych z Special Canine Group do identyfikacji odchodów dużych drapieżników. Wyniki zostały przesłane do Francji, gdzie potwierdzono, że to „niemiecki” wilk…

Reklama

Odległość między lokalizacjami w Niemczech i Hiszpanii wynosi imponujące 1200 kilometrów w linii prostej, co czyni tę migrację najdłuższą, jaką kiedykolwiek udokumentowano dla wilka w Europie. Ten przykład pokazuje niezwykłą zdolność wilków do pokonywania dużych odległości, a tym samym kolonizowania nowych obszarów i wymiany genów pomiędzy populacjami.

Do tej pory najdłuższe zarejestrowane migracje wilka szarego wynosiły tysiąc kilometrów między Norwegią a Finlandią, 880 kilometrów między Niemcami a Białorusią i 800 kilometrów między Szwajcarią a Słowacją.

Reklama

Migracja wilka z Niemiec, to pierwszy potwierdzony przypadek obecności wilka środkowoeuropejskiego w Hiszpanii. To fakt, który nie pozwala nam już wątpić, że duże drapieżniki są w stanie przemierzać setki kilometrów w poszukiwaniu nowych terenów!

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów