wtorek, 1 lipca, 2025

Autor

Pokot roku

Koty to najsprawniejsi zabójcy. Ich główna ofiarą są gryzonie i ptaki. Pomimo udomowienia i stałego karmienia nie zatraciły instynktu i polują zawsze kiedy tylko nadarzy się okazja.

Obserwacja kotów w ciągu 24 godzin pokazuje, że jedzą one średnio około 16 małych posiłków dziennie. Częstotliwość tę zauważono zarówno w obserwacjach dzikich jak i domowych kotów, którym regularnie dostarczano jedzenie.

Przedstawiona fotografia wykonana przez Jaka Wonderly zdobyła w tym roku pierwszą nagrodę w konkursie BigPicture Natural World Photography Competition, którego celem jest inspirowanie do działań mających chronić przyrodę.

Reklama

Obraz jest kompozycją ponad 200 zwierząt, które zostały zaatakowane przez koty domowe i przywiezione do WildCare (San Rafael, Kalifornia) i nie udało się ich uratować. Ciała były zbierane przez jeden rok kalendarzowy.

Fotografia amerykańskiego artysty powinna być impulsem do działania!

Jurorzy konkursu nagrodzili to dzieło, ponieważ doskonale ilustruje problem domowych kotów w Stanach Zjednoczonych, które zabijają w ciągu roku dwa miliardy samych ptaków. „Ochrona zaczyna się na naszym własnym podwórku od wyborów, których dokonujemy w odniesieniu do naszych zwierząt domowych. Mam nadzieję, że to zdjęcie zachęci do debaty na temat tego, jak nasze wybory wpływają na zwierzęta wokół nas ”- powiedział nagrodzony artysta.

Reklama

Badania opublikowane w 2013 r. pokazały niszczycielski wpływ kotów na przyrodę w USA, ponieważ mogą odpowiadać za śmierć nawet 3,7 miliarda ptaków – każdego roku! Według tego badania każdy kot zabija od 4 do 18 ptaków, ale największym zagrożeniem są bezpańskie zwierzęta, których może żyć w Stanach Zjednoczonych nawet 80 milionów.

W naszym kraju żyje sześć milionów kotów, a naukowcy z SGGW szacują, że zabijają 144 milionów ptaków każdego roku!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Myśliwska zupa grzybowa

Smaku wielu dań nie da się uzyskać bez grzybów. Steki z rogacza, aż proszą się o towarzystwo prawdziwków, a zupa grzybowa, to prawdziwy rarytas w naszej kuchni myśliwskiej.

Myśliwy czy kłusownik

Powszechne użytkowanie termo i noktowizji wywołuje pytanie: czy nowoczesna technika zamieni myśliwych w kłusowników? Dyskusja nabiera tempa i budzi duże kontrowersje w naszym środowisku.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.