sobota, 12 lipca, 2025
Strona głównaNaturaMigracja węgierskich jeleni

Autor

Migracja węgierskich jeleni

Wielkie migracje kojarzą się nam głównie z masowym przemieszczaniem się milionów dużych ssaków przez słynną równinę Serengeti we wschodniej Afryce. Tymczasem występują na wszystkich kontynentach.

Między innymi jelenie wapiti i antylopy widłorogie migrują USA. Naukowcy mieli świadomość, że dzikie zwierzęta przemieszczają się sezonowo, ale dopiero niedawno – dzięki technologii GPS – udało się rozwikłać tą tajemnicę.

Migracje zapewniają wymianę genów. Najczęściej takie zachowanie obserwowane jest u młodych osobników. Badania przeprowadzone na terenie Parku Narodowego Las Bawarski potwierdziły, że młody byk „Spiesser” powędrował ponad 800 kilometrów na wschód.

Reklama

Zjawisko obserwowane na Węgrzech nie jest do końca zbadane. Jelenie z Parku Narodowego Dunaj-Drawa – który położony jest na terenach zalewowych tych rzek – od kilku lat migrują w prawdopodobnie w poszukiwaniu pożywienia na tereny rolnicze.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.