poniedziałek, 14 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościDziki zjadły cietrzewie

Autor

Dziki zjadły cietrzewie

Na poligonie w Libawie – gdzie dawniej stacjonowały rosyjskie wojska – nie zobaczymy już cietrzewi. Zdaniem czeskich badaczy do wyginięcia cietrzewi prawdopodobnie przyczyniła się zbyt liczna populacja dzików, których wielkim przysmakiem są jaja ptaków gniazdujących na ziemi.

Reklama

W 2011 zaobserwowano tam jeszcze 15 kogutów, ale pięć lat później tokowało już tylko trzy. Przez ostatnie dwa lata nie zaobserwowano ani jednego osobnika…

Głównym powodem wyginięcia cietrzewi nie były polowania – co często powtarzają przeciwnicy łowiectwa – ale utrata siedlisk. Odizolowane populacje nie miały wielkich szans na przetrwanie.

Reklama

Pomimo redukcji drapieżników i ochrony siedlisk znikają nam kolejne „kropki” na mapach występowania cietrzewi. W kilku miejscach prowadzone są projekty wsiedlania, ale jeśli wypuszcza się je do środowiska, w którym bytuje zbyt liczna populacja dzików, to efekty tych introdukcji są mizerne.

Wielu myśliwych nie dostrzega tej prostej zależności, ale w polnych łowiskach jeśli występują dziki nie będzie zwierzyny drobnej. Dzięki naukowcom, którzy prowadzą badania wiemy, że wataha dzików jednej nocy potrafi przemierzyć nawet 20 kilometrów!

Reklama

Ich areał osobniczy nie jest wielki. Wiosną lochy z warchlakami bytują na terenie 500 hektarów, czyli w okresie lęgów znajdą większość młodych zajęcy i lęgi ptaków, które zakładają gniazda na ziemi. Jeśli mamy w łowisku dziki nie będzie tam licznej populacji szaraków, ale również kuropatw, bażantów, kaczek, czajek, bekasów, a nawet skowronków…

Dziki w okresie lęgowym dokładnie przeczesują tereny, gdzie ptaki zakładają swoje gniazda. Fot. Shutterstock
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.