wtorek, 22 kwietnia, 2025
Strona głównaNaturaDruty i płoty

Autor

Druty i płoty

Film pokazuje chmarę jeleni wapiti pokonujących wydawałoby się niegroźny płot z drutu kolczastego. Łanie i cielaki nie mają żadnych problemów. Za nimi podąża byk, który wybija się za wcześnie i przednimi badylami zahacza o wybudowaną przez człowieka przeszkodę.

Upadając skręca kark i ginie. Widok leżącego wielkiego byka do razu przyciąga padlinożerców, którzy w ostatnich sekundach filmu pojawiają się nad martwym bykiem.

Powiedzmy sobie otwarcie – wszelkie grodzenia w tym upraw leśnych metalową siatką jest zwykłym barbarzyństwem wobec wszystkich mieszkańców lasu! Nie mam wątpliwości, że kiedyś doczekamy się zakazu stosowania metalowych płotów. Niestety, do tego czasu zginą jeszcze setki tysięcy saren, jeleni i chronionych gatunków ptaków, które rozbijają się o niewidoczne dla nich płoty.

Reklama

Śmierć na ogrodzeniu nie zawsze jest natychmiastowa. Najczęściej uwięzione zwierzęta giną w męczarniach – tak samo jak na kłusowniczym wnyku. Świadków zdarzenia nie ma, truchła zwierząt nie straszą rozwieszone na płotach, bo przyroda szybko je „zagospodaruje”.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.

Sabotowanie walki z ASF

Podsekretarza Dorożała sabotuje działania inspekcji weterynaryjnej i od czterech miesięcy nie pozwala przeszukać Drawieńskiego Parku Narodowego.

Dziczek – wędrowniczek

Przelatek z obrożą telemetryczną od 1 marca do 22 czerwca przebył 998 kilometrów. Jednego dnia dzik zdołał przejść ponad 30 kilometrów.