Czesi prowadzą dochodzenie w sprawie czterech martwych wilków znalezionych w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
W Górach Rychlebskich w regionie Jesenickim między lutym a kwietniem znaleziono truchła czterech wilków. Wszystko wskazuje, że doszło do zatrucia substancją, której jeszcze nie zidentyfikowano…
Śmiertelny karbofuran
Analiza DNA potwierdziła, że młode osobniki były spokrewnione i należały do jednej watahy. Szczegółowe badanie wykluczyło postrzał, zderzenie z pojazdem, lub chorobę.
Zdaniem obrońców przyrody wszystkie wilki zginęły mniej więcej w tym samym czasie. „Wiemy, że w rejonie Skorošic znaleziono również martwego lisa, kilka myszołowów i kruka.”
W komunikacie dyrektora rządowej Agencji Ochrony Przyrody i Krajobrazu Františka Pelca czytamy: „Fakt, że w XXI wieku drapieżniki i mięsożercy padają ofiarą kłusowników i trucicieli, jest naprawdę haniebny. Wilk jest gatunkiem krytycznie zagrożonym, w przeszłości został wytępiony w wielu krajach, a teraz stopniowo powraca do naszej natury. Niestety, nie jest to pierwszy przypadek kłusownictwa. Poprzedni dotyczył zatrucia środkiem paralityczno-drgawkowym karbofuranem w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria.”
Wilki w Górach Rychlebskich występują od trzech lat. Stanowią problem dla hodowców zwierząt gospodarskich. Program mający na celu rozwiązanie konfliktu rolników z wilkami prowadzi Agencja Ochrony Przyrody i Krajobrazu Republiki Czeskiej.
Narastający konflikt
Media bardzo rzadko donoszą o truciu dużych drapieżników, ponieważ znalezienie martwego wilka, czy niedźwiedzia w rozległym terenie jest bardzo trudne, a ustalenie przyczyny śmierci, jako otrucia zawsze wymaga specjalistycznych badań.
Najczęściej dzikie zwierzęta są trute preparatami, które zawierają karbofuran. To środek do zwalczania owadów o szerokim spektrum działania. Był głównie stosowany do ochrony roślin w szklarniach.
Jest wyjątkowo toksyczny dla ptaków. Szczególnie w ziarnistej postaci. Jego sprzedaż w tej formie zostało zakazane w 1991 roku, Jednak do 2007 roku na rynku Unii Europejskiej była dostępna płynna wersja pestycydu. Pomimo zakazu sprzedaży bez większego problemu można go kupić za naszą wschodnią granicą..
Zrównoważone zarządzanie
Środek jest używany do celowego zatruwania dzikich zwierząt. Potwierdzono wiele przypadków w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce. W Afryce rolnicy cały czas używają go do zabijania lwów oraz innych drapieżników.
Tak naprawdę nikt nie potrafi oszacować skali nielegalnego zabijania wilków w Europie. Jedynym sposobem wyeliminowania przypadków kłusownictwa i trucia jest zrównoważone zarządzanie dużymi drapieżnikami!