niedziela, 11 maja, 2025

Autor

Domatorka

W grudniu 2021 łania jelenia szlachetnego została „schwytana” przez Federację myśliwych w Aveyron. Obroża GPS jaką założono pozwala poznać obszar jaki wykorzystuje oraz jej zachowania. Generalnie w dzień odpoczywa w lesie, a nocą żeruje na polach.

Każdego dnia francuska łanie „przesyła” pięć informacji o swoim położeniu. Już wiemy, że zimą jej maksymalny areał bytowania wynosi 200 hektarów, a wczesną wiosną zwiększa się do 400!

Główne szczyty jej aktywności obserwuje się o zmierzchu i świcie. Między 8 a 16 odpoczywa. Odległość między miejscami odpoczynku, a żerowiskiem waha się od 260 metrów do 1,8 kilometra. Przez dwa dni nie opuszczała 7 hektarów lasu.

Reklama

Nocą preferuje otwarte tereny, a dzień spędza w lesie. Jest wyjątkowo punktualna. Wschód słońca to sygnał powrotu do lasu. Można nawet powiedzieć swojego lasu. W 90 procentach zawsze wraca w to samo miejsce i nie rusza aż do zapadnięcia zmroku.

Choć zdarza się, że wychodzi z lasu w biały dzień, ale są to wyjątkowo rzadkie przypadki. W takich okolicznościach nigdy nie oddala się od stałych elementów krajobrazu, które pozwalają na bezpieczny odwrót do lasu.

Reklama

Wyjście na żer odbywa się głównie po zmroku. Koniec sezonu łowieckiego nie mienił tych preferencji. Łania nie pozostaje dłużej na otwartej przestrzeni.

Interesującą kwestią jest nieufność do asfaltu. Stara się jak najrzadziej przekraczać drogi, a gdy przecina jezdnię, to zawsze w dwóch tych samych miejscach!

Jeśli chodzi o pokonywany dystans to zimą najkrótszy wynosił 830 metrów. W połowie marca ustanowiła nowy dzienny rekord pokonując prawie trzy kilometry!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zamknięcie farmy wiatrowej

Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie farmy wiatrowej w południowej Francji. Powodem była śmierć około 300 ptaków drapieżnych.

9000 niedźwiedzi do redukcji

Rząd Rumunii będzie wnioskował o zmianę statusu ochrony dla niedźwiedzi. Chce zredukować populację tego gatunku, aby chronić swoich obywateli.

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.