WildMen

PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Druty i płoty

Nawet niewinnie wyglądające ogrodzenie może być śmiertelną pułapką.

Film pokazuje chmarę jeleni wapiti pokonujących wydawałoby się niegroźny płot z drutu kolczastego. Łanie i cielaki nie mają żadnych problemów. Za nimi podąża byk, który wybija się za wcześnie i przednimi badylami zahacza o wybudowaną przez człowieka przeszkodę.

Upadając skręca kark i ginie. Widok leżącego wielkiego byka do razu przyciąga padlinożerców, którzy w ostatnich sekundach filmu pojawiają się nad martwym bykiem.

Powiedzmy sobie otwarcie – wszelkie grodzenia w tym upraw leśnych metalową siatką jest zwykłym barbarzyństwem wobec wszystkich mieszkańców lasu! Nie mam wątpliwości, że kiedyś doczekamy się zakazu stosowania metalowych płotów. Niestety, do tego czasu zginą jeszcze setki tysięcy saren, jeleni i chronionych gatunków ptaków, które rozbijają się o niewidoczne dla nich płoty.

Śmierć na ogrodzeniu nie zawsze jest natychmiastowa. Najczęściej uwięzione zwierzęta giną w męczarniach – tak samo jak na kłusowniczym wnyku. Świadków zdarzenia nie ma, truchła zwierząt nie straszą rozwieszone na płotach, bo przyroda szybko je „zagospodaruje”.

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów