sobota, 12 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościZjednoczenie w Alpach

Autor

Zjednoczenie w Alpach

Wilki są gatunkiem chronionym i nie można ich redukować bez monitoringu i ustalenia właściwego stanu ochrony. Kraje alpejskie robią w tej materii duży krok naprzód. Głównym problemem jest oszacowania populacji wilka alpejskiego.

Reklama

Poszczególne kraje mają świadomość że nie mogą patrzeć na populacje wilków z osobna, ponieważ wilcze watahy nie obowiązują granice. Potrzebne było porozumienie i współpraca. Według rządu Bawarii, na niektórych obszarach stawką jest utrzymanie hodowli zwierząt na pastwiskach, a tym samym rolników.

Podpisane porozumienia przewiduje wprowadzenie jednolitych metod badawczych i wymiany informacji, co umożliwi porównywanie ze sobą próbek genetycznych wilków. W ten sposób wilki migrujące przez granice będą mogły być w przyszłości skuteczniej identyfikowane, a corocznie porównanie danych pozwoli właściwie określić wielkość populacji w regionie alpejskim.

Reklama

Przewodniczący Izby Rolniczej Tyrolu Hechenberger z zadowoleniem przyjął decyzję w sprawie wspólnego podejścia do postępowania z wilkami jako „krok we właściwym kierunku!”.

Tymczasem w naszym kraju dalej dreptamy w miejscu. Populacja wilków jest coraz większa, a ministerstwa nie mają żadnego pomysłu na ogólnopolską inwentaryzację. Nikt również nie wspomina o podpisywaniu umów współpracy z naszymi sąsiadami.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.