czwartek, 3 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościZarządzanie po skandynawsku

Autor

Zarządzanie po skandynawsku

Norwegia ustanowiła strefę gdzie mogą bytować wilki. Stanowi mniej niż pięć procent powierzchni tego kraju. Jeśli drapieżniki pojawią się poza tym terenem, pozwolenie na odstrzał udzielany jest bardzo szybko.

Reklama

Norwegia prowadzi konsekwentną politykę dotyczącą tych drapieżników. Prowadzony jest monitoring, który corocznie potwierdza liczebność około 100 osobników i wykazuje, że połowa populacji bytuje również w Szwecji.

Miejscowy WWF uważa, że norweskie zarządzanie jest sprzeczne z prawem. Dlatego w 2017 roku złożyli pozew przeciwko państwu. Oczywiście przegrali w pierwszej instancji w sądzie rejonowym w Oslo, ale odwołali się do sądu apelacyjnego, który utrzymał wyrok. Obrońców wilków to nie przekonuje i odwołali się do tamtejszego sądu najwyższego.

Reklama

Głównym argumentem norweskich organizacji pozarządowych jest zbyt mała liczebność wilków. Podnoszą, że tak nieliczna populacja jest narażona na chów wsobny. Nie chcą zaakceptować łącznego zarządzania skandynawskimi wilkami. Tymczasem miejscowe społeczności i rolnicy postulują o zwiększenie odstrzałów.

W całej Skandynawii większość społeczeństwa chce uregulowania liczebności populacji tak, aby była na niskim poziomie, co przełoży się zmniejszenie szkód i trzymania wilczych watah z dala od terenów zamieszkałych.

Reklama

Wszystkie trzy kraje skandynawskie utrzymują obszary wypasu reniferów na północy wolne od wilków. Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego idzie najdalej i przyznaje pastwiskom dużo większy priorytet. Szwecja i Finlandia zapewniły sobie to prawo w negocjacjach akcesyjnych do Unii Europejskiej.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.

Drugi termin – oszukiwanie de...

Znacie to powiedzenie - najpierw stwarzamy problem, a potem go bohatersko rozwiązujemy. Pasuje jak ulał do propozycji Naczelnej Rady Łowieckiej, która chce obniżyć kworum na Walnych Zgromadzeniach Kół.

Debata o ustroju PZŁ

Samorządność coraz bliżej. Podczas sejmowej podkomisji rozgorzała bardzo gorąca dyskusja i do projektu nowelizacji ustawy łowieckiej wróciły narzędzia nadzorcze.

Sabotowanie walki z ASF

Podsekretarza Dorożała sabotuje działania inspekcji weterynaryjnej i od czterech miesięcy nie pozwala przeszukać Drawieńskiego Parku Narodowego.