niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościZarządzać wilkiem

Autor

Zarządzać wilkiem

W odróżnieniu od Polskiego Związku Łowieckiego niemieccy myśliwi nie obawiają się zabierać głos w dyskusji i apelować, aby europejski status ochrony wilków został obniżony. Ponadto wnioskują aby obszary wolne od wilczych watah nie były w tej debacie tematem tabu.

W przedstawionym stanowisku Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) wzywa polityków do zainicjowania ogólnokrajowych działań w zakresie zarządzania wilkami oraz do wypełnienia wyborczych zobowiązań. Związek myśliwych prezentuje jasne stanowisko, że prawo musi redukować coraz większe konflikty.

Myśliwi i rolnicy muszą maję w tej kwestii jasne stanowisko i wzywają do zmiany prawa, aby mona było odstrzelić osobniki atakujące zwierzęta gospodarskie, ale również wilki, które atakują psy myśliwskie podczas polowania.

Reklama

„Niemcy już mają największe na świecie zagęszczenie wilków, ataki na konie, bydło i owce gwałtownie rośnie. Najwyższy czas działać” – powiedział wiceprezes DJV Helmut Dammann-Tamke. Takie stwierdzenie – patrząc na populację wilków w Polsce – wydaje się nieprawdą, ale Niemcy odnoszą się do oficjalnych danych, a w naszym kraju monitoring oddaliśmy organizacjom antyłowieckim, które za wszelką cenę zaniżają statystyki.

Jak widać Niemcy nie zamierają się oglądać na Polskę, która nie umie rozwiązać tego problemu i wskazują, że granica ekonomicznej i społecznej akceptacji wilka w ich kraju została już przekroczona. Pokazują przykład Francji i Szwecji, które nie oglądają się na miłośników wilków i regulują populację tego drapieżnika. Choć są członkami Unii Europejskiej i obowiązuje ich to samo prawo!

Reklama

Przytaczają argumenty naukowców, którzy zbadali i potwierdzili, że stan ochrony niemiecko-polskiej subpopulacji wilków jest korzystny, a wiele badań udowodniło wymianę genetyczną między naszymi populacjami. Dlatego wnioskują o jak najszybsze określenie wartości progowych określające korzystny stan ochrony wilka, czyli górnego limitu jaki może występować w ich kraju.

Wilki skolonizowały już Brandenburgię, Dolną Saksonię, Saksonię, Meklemburgię-Pomorze Przednie i Saksonię-Anhalt. Obecną populację w Niemczech szacuje się na około 2000 osobników.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.