piątek, 18 października, 2024

Autor

Zakończone łowy

Litewskie ministerstwo środowiska prowadzi monitoring i każdego roku wyznacza limit odstrzału, który nie wpływa negatywnie na właściwy stan ochrony wilka. W sezonie 2021/2022 postanowiło zwiększyć odstrzał w stosunku do poprzedniego roku o 15 sztuk.

Myśliwi mieli odstrzelić 190 wilków. Ostatni padł 31 stycznia bieżącego roku. W sumie odstrzelono 185, a pozostałe 5 zostało potrąconych przez samochód.

U naszych sąsiadów redukcję wilków można wykonywać od 15 października do 31 marca, ale tegoroczny sezon zakończył się wyjątkowo szybko, co świadczy, że populacja jest coraz większa.

Limit odstrzału ustalany są na podstawie danych z monitoringu populacji wilka, który analizują naukowcy czuwający nad utrzymaniem odpowiedniego poziomu populacji tego gatunku.

Wilk jest gatunkiem chronionym w całej Unii Europejskiej. Zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi również Litwa musi zapewniać właściwy stan ochrony, co nie wyklucza redukcji i odstrzału osobników problemowych, które atakują zwierzęta gospodarskie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.