piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościZagrody i dokarmianie

Autor

Zagrody i dokarmianie

Oglądając różne filmiki w Internecie nie mamy świadomości, że wielkie watahy przeskakujące przez leśne dukty to ujęcia wykonane w zagrodach hodowlanych. Ich tworzenie jest podyktowane chęcią maksymalizacji zysku z komercyjnych polowań i ograniczenia szkód w uprawach rolnych.

Strzelanie do przeganianych dzików nie ma nic wspólnego z polowaniem, ale jest coraz częściej stosowane w Europie. We Francji w poprzednim sezonie upolowano 843 tysiące dzików. Nie podaje się jednak ile z nich zostało zastrzelonych w zagrodach…

Wielu myśliwych patrząc na te statystki wyciąga fałszywe wnioski i twierdzi, że „normalne łowiectwo” w europejskich krajach pozwala strzelać więcej zwierzyny. Zachwyca się również rekordowymi trofeami, które są efektem dokarmiania…

Projekt nowej francuskiej ustawy zawiera ogólny zakaz ogrodzeń oraz dokarmiania. Nowa regulacja ma na celu zwalczanie procederu „więzienia natury”, który coraz częściej uniemożliwia swobodną migrację zwierzyny, a dokarmianie powoduje nienaturalną koncentrację, która może być katastrofalna w przypadku przywleczenia przez człowieka wirusa ASF.

Problem został dostrzeżony przez polityków, którzy postanowili zlikwidować ten szkodliwy dla przyrody i łowiectwa proceder. W ciągu czterech lat ma zniknąć z krajobrazu Francji setki tysięcy kilometrów ogrodzeń!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.