Związek Łowiecki Meklemburgii-Pomorze Przednie protestuje przeciwko ustawie, która ma wymusić eksterminację zwierzyny.
Około 1500 myśliwych zebrało się 10 stycznia przed parlamentem Meklemburgii-Pomorze Przednie, aby zademonstrować swój sprzeciw do projektu ustawy łowieckiej, jaki przygotował minister rolnictwa. Zgromadzenie otworzył prezes związku łowieckiego dr. Florian Asche mówiąc: „Dziś walczymy o utrzymanie zrównoważonego polowania, ponieważ prawo łowieckie, które przedstawił minister Backhaus, ma położyć temu kres!”
Od wielu miesięcy trwa u naszych zachodnich sąsiadów dyskusja na temat ewentualnych zmian ustawowych. Politycy chcą nakazać myśliwym eksterminację zwierzyny. To konsekwencja zamierania drzewostanów i konieczności ich natychmiastowej przebudowy.
Odnowień na wielkich powierzchniach nie będzie można grodzić, a leśnicy nie mają żadnych wątpliwości, że w takim przypadku należy maksymalnie zredukować: jelenie, daniele i sarny. Zmiany w ustawie mają między innymi wprowadzić możliwość nieograniczonego odstrzału jeleniowatych.
Politycy nie tylko Meklemburgii-Pomorze Przednie powtarzają, że populacje kopytnych rosną. Myśliwi temu zaprzeczają i pokazują szacunki, z których niezbicie wynika, że presja na redukcję oraz obecność wilków już spowodowała znaczący spadek między innymi wśród danieli.
Stanowisko i argumenty myśliwych są jednak ignorowane. W projekcie ustawy, jaką planują procedować politycy w Meklemburgii-Pomorze Przednie polegają na wprowadzeniu kar finansowych oraz możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawnej za niewykonanie minimalnego planu odstrzału. Planowane jest również skrócenie okresu dzierżawy łowisk z 12 lat do sześciu…
Myśliwi swoją demonstracją chcieli wysłać jasny sygnał do parlamentu, że są przeciwko ustawie, która ich zdaniem będzie miała bardzo negatywne skutki dla przyrody. Minister rolnictwa odrzuca zarzuty i wystąpił na demonstracji.
Niezadowolenie zgromadzonych myśliwych było wyrażone poprzez buczenie i gwizdy. „Proces legislacyjny w dużej mierze zawsze był tworzony w porozumieniu z LJV” – powiedział minister – lasy, dzika przyroda i rolnictwo nadal stanowią całość w naszym landzie.” Te słowa wywołały wyraźne niezadowolenie, gdyż w ustach ministra brzmiały – zdaniem myśliwych – jak puste frazesy.
Polityka prowadzona w niemieckich lasach przez ostanie 100 lat stawia produkcję desek na pierwszym miejscu. Twierdzenie „las przed zwierzyną” jest podstawowym argumentem w trakcie dyskusji o przyszłości łowiectwa.