piątek, 18 października, 2024

Autor

Słowacja poluje

Sezon polowań na wilki jest krótki i trwa od 1 listopada do 15 stycznia. Polować można tylko, w niektórych łowiskach. Pewnie nikogo nie zdziwię, że odstrzał wilków, co roku wywołuje gwałtowne dyskusje między środowiskami antyłowieckimi i ekspertami, którzy nie kierują się emocjami tylko faktami.

A te są dla kochających wilki niekorzystne. Populacja tych drapieżnych na Słowacji jest w doskonałym stanie. Liczebność rośnie i wilki zasiedlają stopniowo nowe terytoria, dlatego zdaniem naukowców konieczne jest ich redukowanie.

Ministerstwo ustaliło tegoroczny limit na 35 osobników, ale myśliwi nie mogą odstrzelić więcej niż dwa wilki na 10 tysięcy hektarów. Polowania są oczywiście pod ścisłą kontrolą. Po strzeleniu wilka łowca natychmiast go musi oznakować i niezwłocznie poinformować właściwe organy administracji państwowej.

Aktualne szacunki wskazują, że liczba stale bytujących wilków na Słowacji wynosi ponad 400 osobników – bez przyrostu wiosennego. W poprzednim sezonie łowieckim odstrzelono 31 wilków, przy czym limit wynosił 70 osobników.

Słowacy opracowali strategię ochrony, która precyzyjnie określa maksymalne limity odstrzału. Według ministerstwa rolnictwa obecna liczebność wilków jest na takim poziomie, że można nadal polować i nie ma to negatywnego wpływu na populację.

PS

Słowacy wykonali plan i strzelili 34 wilków. Ministerstwo rolnictwa jako organ nadzorujący łowiectwo 12 grudnia 2019 roku postanowiło zakończyć sezon polowań! Bardzo szybka realizacja założonego odstrzału to kolejnym dowód, że stan ochrony wilka na Słowacji jest właściwy!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.