poniedziałek, 7 października, 2024
Strona głównaAktualnościRozwiązanie konfliktu

Autor

Rozwiązanie konfliktu

W tym roku mamy 30 rocznicę wejścia w życie Dyrektywy Siedliskowej, która chroni siedliska i zagrożone gatunki w Unii Europejskiej. Między innymi wszystkie duże drapieżniki: niedźwiedzie brunatne, rysie, wilki i rosomaki. Najnowsze dane pokazują ich silny wzrost, co oznacza, że mają właściwy stan ochrony.

Ten sukces ma jednak ciemną stronę. Współistnienie z dużymi drapieżnikami stanowi wielkie wyzwanie w zurbanizowanym krajobrazie Europy, dlatego musimy nauczyć się jak najszybciej rozwiązywać konflikty, zmniejszając presję na zwierzęta gospodarskie, a także ograniczając zagrożenie dla ludzi.

Z tego powodu 43 eurodeputowanych zwróciło się petycją do Komisji Europejskiej o zmianę statusu ochrony dla wilka, aby umożliwić ukierunkowane interwencje w obronie rolników i hodowców – zwłaszcza w górach.

List skierowano do Ursuli von der Leyen – która osobiście doskonale rozumie problem – oraz komisarzy do spraw środowiska Virginijusa Sinkeviciusa oraz Janusza Wojciechowskiego komisarza do spraw rolnictwa.

Jednym z pomysłodawców tego działania był Pietro Fiocchi „Konflikt między społecznościami hodowców, a wilkami gwałtownie narasta. Wielu rolników nie zgłasza zabitych zwierząt przez wilki, ze względu na dysproporcję między biurokracją, a wysokością odszkodowań.” Sygnatariusze zwracają również uwagę, że bardzo szybko rosnące straty będą potęgować proces porzucania hodowli owiec i bydła, co może oznaczać bardzo negatywne skutki dla bioróżnorodności.

Konflikty nie są nowym problemem. Występują na wszystkich kontynentach. Najgorszym rozwiązaniem, jaki stosują lokalne społeczności to trucie drapieżników. Taki proceder obserwujemy zarówno w Afryce jak i cywilizowanej Ameryce Północnej. Niestety również w Europie.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest stały monitoring, na podstawie którego wyznacza się właściwy stan ochrony, czyli maksymalną liczebność. W Europie nie można pozwolić na niekontrolowany przyrost dużych drapieżników. Szczególnie wilki i niedźwiedzie musimy utrzymywać na stałym poziomie poprzez eliminowanie konfliktowych osobników.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

W „Gospodzie pod Dębem” ekosi nie b...

Myśliwi po raz kolejny udowodnili, że potrafią w jednym szeregu razem z wojskiem i strażakami walczyć z żywiołem, jakim jest powódź. Przeciwników polowań na wałach nikt nie widział.

W obronie koniecznej

Trzej młodzi myśliwi polujący na kaczki zostali otoczeni przez watahę wilków. Musieli się bronić i zabić objętego ochroną drapieżnika.

Rozliczanie komisarzy

Łowczy okręgowy z Bielska Białej Grzegorz Siwiec robi z siebie ofiarę. Główny Rzecznik Dyscyplinarny postawił mu zarzut o łamanie prawa łowieckiego.

Dzień Szóstaka

Sklep myśliwski „Szóstak” w najbliższy weekend zaprasza myśliwych do Wielunia. Czeka na Was wiele atrakcji, spotkań i pokazów.

Nowy prezydent FACE

W zeszłym tygodniu przedstawiciele europejskich związków łowieckich, którzy reprezentują ponad 7 milionów myśliwych, spotkali się w Brukseli. Podczas Zgromadzenia Ogólnego FACE dokonano wyboru nowego prezesa FACE.

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.