Naczelna Rada Łowiecka wystosowała rezolucję do parlamentarzystów w sprawie samorządności oraz wniosek do premiera, aby „zjednoczona prawica” odwołała Pawła Lisiaka.
Bezprawne działania ZG PZŁ zjednoczyły Naczelną Radę Łowiecką, która na wczorajszym posiedzeniu jednogłośnie przyjęła rezolucję do parlamentarzystów, w której żąda przywrócenia samorządności w Polskim Związku Łowieckim.
Łowczy ponad prawem
Rada nie akceptuje lekceważenia przez Zarząd Główny PZŁ uchwał Naczelnej Rady Łowieckiej oraz jawnego łamania ustawy łowieckiej i Statutu PZŁ przez nominatów Solidarnej Polski. Takie działania – zdaniem rady – są katastrofalne dla myśliwych i łowiectwa!
Członkowie PZŁ nie mają obecnie żadnego wpływu na wybór łowczego krajowego i łowczych okręgowych, a partyjni nominaci – powołani przez ministra – uniemożliwiają kontrolę wydatkowania naszych składek. Paweł Lisiak blokuje również publikowanie stanowisk i uchwał w miesięczniku „Łowiec Polski” oraz na stronie internetowej PZŁ. Minister nie interweniuje nawet w sytuacji publikacji treści, których jedynym celem jest dyskredytowanie Naczelnej Rady Łowieckiej.
Blokowanie zjazdu
Przykładem destrukcyjnych działań jest podjęcie przez łowczego krajowego decyzji o blokowaniu zwołania Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów PZŁ. Członkowie rady nie akceptują sposobu, w jaki realizuje swój nadzór nad Polskim Związkiem Łowieckim resort środowiska. Akceptacja dla łamania prawa niszczy nasz związek i prowadzi do unicestwienia PZŁ.
„Jako członkowie Naczelnej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego, delegaci na Krajowy Zjazd Delegatów, oraz myśliwi zrzeszeni w PZŁ, protestujemy przeciwko polityce realizowanej przez rząd, a właściwie przez członków jednego z ugrupowań politycznych wchodzącego w skład rządowej koalicji, w stosunku do naszego Zrzeszenia. Dzisiejsza rzeczywistość ukazuje bezmiar zła, jakie naszemu Zrzeszeniu zrobiły poczynione w 2018 roku zmiany w ustawie Prawo łowieckie. Nasze Zrzeszenie zostało pozbawione – jako jedyne w kraju – samorządności.”
Podczas konferencji prasowej – zorganizowanej po posiedzeniu NRŁ – prezes Rafał Malec poinformował, że Krajowy Zjazd się odbędzie. Ponad 170 delegatów potwierdziło już swoją obecność!
Wniosek do Premiera
Niestety wniosek o odwołanie Pawła Lisiaka – jaki został przegłosowany na poprzednim posiedzeniu NRŁ – nie wywołał żadnej reakcji ze strony ministra Edwarda Siarki, dlatego 41 członków rady jednogłośnie przegłosowało propozycję wniosku do premiera Mateusza Morawieckiego i minister Anny Moskwy, aby doprowadzili do wymiany wszystkich członków Zarządu Głównego PZŁ!
Paweł Lisiak nie był obecny na posiedzeniu rady, która również postanowiła uchylić uchwałę ZG PZŁ w sprawie regulaminów prób i konkursów kynologicznych. Wszystkie imprezy, jakie będą się odbywały w tym roku mają być organizowane na podstawie „starych” regulaminów. Naczelna Rada Łowiecka, aby zakończyć „wojnę kynologiczną” odwołała Pawła Lisiaka z przewodniczącego Komisji Kynologicznej.