sobota, 12 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościRekordowa migracja

Autor

Rekordowa migracja

Wilk migrując z Nieniec do Hiszpanii ustanowił nowy europejski rekord dając kolejny dowód, że zarządzanie populacją dużych drapieżników należy prowadzić z poziomu Unii Europejskiej.

Dzięki współpracy laboratoriów z Niemiec, Francji i Hiszpanii udowodniono najdalszą migrację wilka w Europie. Niemiecki osobnik pokonał ponad 1200 kilometrów. Pierwsze wiadomości spłynęły w 2022 roku z Francji, gdzie okazało się pobrana próbka pochodzi od wilka z Europy Środkowej.

Reklama

Niemcy potwierdzili, że osobnik urodził się z w Dolnej Saksoni w 2020 roku. W zeszłym roku w lutym w Katalonii odkryto wilka o tym samym rodowodzie.

Wilcze odchody znaleziono dzięki niesamowitemu węchowi psów specjalnie przeszkolonych z Special Canine Group do identyfikacji odchodów dużych drapieżników. Wyniki zostały przesłane do Francji, gdzie potwierdzono, że to „niemiecki” wilk…

Reklama

Odległość między lokalizacjami w Niemczech i Hiszpanii wynosi imponujące 1200 kilometrów w linii prostej, co czyni tę migrację najdłuższą, jaką kiedykolwiek udokumentowano dla wilka w Europie. Ten przykład pokazuje niezwykłą zdolność wilków do pokonywania dużych odległości, a tym samym kolonizowania nowych obszarów i wymiany genów pomiędzy populacjami.

Do tej pory najdłuższe zarejestrowane migracje wilka szarego wynosiły tysiąc kilometrów między Norwegią a Finlandią, 880 kilometrów między Niemcami a Białorusią i 800 kilometrów między Szwajcarią a Słowacją.

Reklama

Migracja wilka z Niemiec, to pierwszy potwierdzony przypadek obecności wilka środkowoeuropejskiego w Hiszpanii. To fakt, który nie pozwala nam już wątpić, że duże drapieżniki są w stanie przemierzać setki kilometrów w poszukiwaniu nowych terenów!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.