piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościRedukcja karpackich niedźwiedzi

Autor

Redukcja karpackich niedźwiedzi

Rząd Rumunii postanowił radykalnie zwiększyć poziom redukcji. W tym roku ma zostać odstrzelonych 430 niedźwiedzi!

Rumunia ma największą populację niedźwiedzi brunatnych w Europie. W 2019 szacowano, że ich populacja utrzymuje się w granicach sześciu tysięcy. Jednak eksperci twierdzili, że te dane mogą znacząco odbiegać od rzeczywistości. W wielu regionach ludzie porzucali hodowlę zwierząt i uprawę ziemi, ponieważ zwyczajnie bali się opuszczać swoje wioski.

Skala śmiertelnych ataków i naciski społeczeństwa wymusiły w 2019 roku zmianę strategii. Parlament w Bukareszcie przegłosował ustawę zezwalającą odstrzał niedźwiedzi przez pięć lat.

W całej Europie toczy się debata dotycząca zarządzania niedźwiedziami, które wywołują konflikt. W tym roku cała europejska prasa śledziła historię agresywnej niedźwiedzicy, która zabiła młodego Włocha w Alpach. Organizacje antyłowieckie niestety nie przyjmują do wiadomości, że populację dużych drapieżników należy redukować.

W Rumunii rząd postanowił nie czekać na kolejną tragedię i potroił limit odstrzału. Myśliwi mają zredukować w tym roku karpacką populację o 430 niedźwiedzi. W zeszłym roku strzelili 140 sztuk…

Ministerstwo Środowiska Rumunii w swoim komunikacie ogłosiło, że odstrzał jest jedynym sposobem na ograniczanie zagrożenia. Relokacje nic nie dały, ponieważ niedźwiedzie wracały do miejsc, w których zostały odłowione i stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla ludzi.

Stowarzyszenia prozwierzęce oczywiście potępiają decyzję rządu rumuńskiego. Jak zwykle zrzucają całą winę na myśliwych, którzy ich zdaniem „ożywili” polowania komercyjne, które na ich wniosek zostały zakazane w 2016 roku.

Greenpeace potępia redukcję i złożył stosowne odwołanie wykazując, że Rumunia nie prowadzi wymaganego europejskim prawem wiarygodnego monitoringu. Niedopełnienie tego ważnego obowiązku mogło być powodem zablokowania odstrzału, więc w 2021 roku przeprowadzono pierwszy spis niedźwiedzi, w którym populację oszacowano na osiem tysięcy!

W ciągu ostatnich 10 lat 150 osób zostało zaatakowanych przez niedźwiedzie w Rumunii, a 14 zostało zabitych!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.