piątek, 18 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościprosta i skuteczna metoda rozwiązania konfliktu

Autor

prosta i skuteczna metoda rozwiązania konfliktu

Szwajcaria wprowadza w życie nowy plan zarządzania wilkiem. Osobniki, które atakują zwierzęta gospodarskie będą eliminowane.

Szwajcaria dwukrotnie występowała o zmianę stanu ochrony wilka. Niestety przedstawiciel Unii Europejskiej na posiedzeniu Stałego Komitetu Konwencji Berneńskiej był przeciwny liberalizacji prawa.

Reklama

W Szwajcarii żyje około 200 wilków i od kilku lat narastał konflikt w górskich kantonach. Aby zlikwidować problem postanowiono nie oglądać się na Unię Europejską i dostosować system zarządzania do obecnych realiów.

Parlament tego alpejskiego kraju w zeszłym roku postanowił zmienić ustawę i usankcjonować prewencyjny odstrzał wilków. Szwajcaria chce zarządzać tym gatunkiem dokładnie tak samo jak z chronionym koziorożcem.

Reklama

Na podstawie nowych przepisów – które weszły w życie 1 lipca br. – kanton Valais ogłosił, że wydaje zgodę na odstrzał pojedynczego wilka. Zezwolenie jest ważne przez 60 dni.

Nowe przepisy pozwalają na wydanie takiego zezwolenia, jeżeli w ciągu czterech miesięcy zostanie zagryzionych sześć zwierząt gospodarskich. W przypadku watah ich redukcja jest możliwa po zabiciu ośmiu owiec lub kóz.

Reklama

Eliminacja konfliktowych osobników ma zredukować szkody oraz ograniczyć zagrożenie dla ludzi. Dla władz liczy się ochrona obywateli. Rolnictwo, hodowla zwierząt i wytwarzanie produktów regionalnych jest ściśle powiązana z turystyką, która tworzy miejsca pracy.

Szwajcarzy nie mają zamiaru tworzyć wielkiego parku narodowego dla wilków, które w skali Europy nie są obecnie zagrożonym gatunkiem. Wszystko wskazuje, że w ciągu najbliższych miesięcy – przy pełnej akceptacji społeczeństwa – rozwiążą problem.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.