poniedziałek, 14 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościO przyszłości wilków i niedźwiedzi dyskutuje Unia ...

Autor

O przyszłości wilków i niedźwiedzi dyskutuje Unia Europejska

Rada ds. Rolnictwa Unii Europejskiej 26 czerwca debatowała na temat zmiany strategii zarządzania dużymi drapieżnikami w Europie.

Debata odbyła się z inicjatywy Rumunii. Austriacki minister rolnictwa wezwał do ponadnarodowego podejścia do wilków. Rumunia poszła jeszcze dalej i wezwała do zmiany prawa w odniesieniu do drapieżników w UE.

Trudno się dziwić rumuńskiemu ministrowi, dwie trzecie europejskich niedźwiedzi brunatnych żyje w Rumunii, co stanowi poważny problem dla rolnictwa ze względu na stale rosnącą populację. W tym kraju bardzo często ludzie są atakowani przez niedźwiedzie i są ofiary śmiertelne. Rumuński przedstawiciel powiedział: „Mówimy o 8 tysiącach niedźwiedzi, których populacja cały czas rośnie”.

Niedźwiedzie nie były jedynym tematem. Minister Słowacji poinformował, że watahy wilków zaatakowały w zeszłym tygodniu 300 owiec, z których dwie trzecie zostało zabitych lub rannych. Słowacja i Czesi poparli stanowisko Rumunii, by zmienić strategię zarządzania również w stosunku do wilka.

Reklama

Według Republiki Czeskiej nadszedł czas, aby ponownie rozważyć status ochrony niektórych gatunków. Wiele krajów przyłączyło się do tego wniosku. W tym również Polska, choć niewiele wynika z informacji przekazanej przez PAP…

Minister rolnictwa Robert Telus poparł wniosek Rumunii w zakresie przeanalizowania aktualnych skutków unijnego prawodawstwa w tym zakresie, szczególnie, w jakim stopniu pozostaje ono adekwatne i praktyczne w rozwiązywaniu rosnącego zagrożenia stwarzanego przez duże drapieżniki.

Reklama

Zgadzamy się z Rumunią, że zasadne jest szersze zaangażowanie środków europejskich w finansowanie wspólnego monitoringu oraz działań związanych z ochroną gospodarstw i zwierząt hodowlanych przed szkodami spowodowanymi przez wilki – powiedział minister Telus.

Wszystko wskazuje, że tylko Niemcy widzą „trudną drogę do współistnienia” z dużymi drapieżnikami, ale zdaniem naszych sąsiadów „obecnie nie ma potrzeby podejmowania działań” na rzecz zmiany dyrektywy uchwalonej w 1992 roku…

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.