czwartek, 3 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościHubertus charytatywny

Autor

Hubertus charytatywny

W tym roku wspólnie obchodzono XVI Hubertus Węgrowski i XI Nadwiślański, pod hasłem „Myśliwi dla Powodzian”.

W związku z sytuacją powodziową na południowo-zachodnich terenach Polski łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak podjął decyzję o odwołaniu Ogólnopolskiego Hubertusa w Spale i zarekomendował podobne postępowania w odniesieniu do hubertusów regionalnych. Zaapelował też do Naczelnej Rady Łowieckiej i do łowczych okręgowych, by środki budżetowe przeznaczone na hubertowskie święto przekazać powodzianom.

Reklama

W odpowiedzi na apel łowczego krajowego okręgi, mniej zaawansowane w przygotowanie imprez, zrezygnowały z ich organizacji, inne, jak w okręgu siedleckim PZŁ, nadały jednodniowym uroczystościom charakter religijno – charytatywny.

W Łochowie organizatorzy stoisk oprócz działalności edukacyjnej serwowały zebranym potrawy z dziczyzny oraz zachęcały do zapełniania skarbonek pieniędzmi przeznaczonymi dla powodzian. Namioty wystawiły ZO PZŁ w Siedlcach, koła łowieckie „Pobudka” w Węgrowie”, „Sokół” w Sokołowie Podlaskim, „Las” w Łochowie, „Piastun” w Warszawie, „Olszynka” w Ruchence, „Hubert” w Siedlcach oraz z Garwolina „Szarak” i ponad stuletnie Kółko Myśliwskie.

Reklama

Stoiska edukacyjne zorganizowali też członkowie Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego, sokolnicy, Koła Gospodyń Wiejskich oraz liczne podmioty handlowe. Część zasadniczą wydarzenia zainaugurowała parada św. Huberta z udziałem myśliwych, rolników, jeźdźców i leśników. Miała ona, według ks. Tomasza Duszkiewicza – przewodniczącego komitetu organizacyjnego hubertusa, wymiar symboliczny. Oddała hołd patronowi myśliwych, jednoczyła ludzi związanych z tradycją łowiectwa, rolnictwa, jeździectwa i leśnictwa, podkreślała szacunek dla przyrody, kultury i tradycji.

Spotkanie zaszczycili znamienici goście. Ksiądz Tomasz powitał księży: biskupa ordynariusza drohiczyńskiego Piotra Sawczuka, sprawującego liturgię mszy św., kan. Jana Słowińskiego – przedstawiciela nuncjatury apostolskiej w Polsce, kanclerza kurii drohiczyńskiej Zbigniewa Rostkowskigo, o. dyrektora Tadeusza Rydzyka, kapelanów okręgu siedleckiego Włodzimierza Wąsowskiego i Marka Antoniewicza oraz Krystynę Szyszko – żonę patrona hubertusa, parlamentarzystów Marię Koc i Pawła Sałka – wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Stanisława Wziątka – wiceministra Obrony Narodowej, Adama Stępniaka– członka honorowego PZŁ, Andrzeja Daniluka i Jacka Gontarza – członków Naczelnej Rady Łowieckiej, Bartłomieja Kurkusa – łowczego okręgowego w Siedlcach, Małgorzatę Łotarską – wiceburmistrzynię Łochowa, Marcelinę Puchalską – prezes Fundacji Ekologicznej Forum Młodzieży oraz tradycyjnie Zespół Reprezentacyjny Polskiego Związku Łowieckiego pod kierunkiem Mieczysława Leśniczaka.

Reklama

Serdecznie powitani zostali pozostali uczestnicy spotkania: myśliwi, rolnicy, jeźdźcy, psiarze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Łochowa i okolic. Zarówno bp ordynariusz drohiczyński, jak i inni mówcy: Krystyna Szyszko, Stanisław Wziątek, Paweł Sałek, Maria Koc oraz o. Tadeusz Rydzyk wyrazili słowa uznania myśliwym, leśnikom i rolnikom za autentyczne działania na rzecz przyrody, podkreślali, że są oni dobrze merytorycznie i praktycznie przygotowani do gospodarowania zasobami przyrodniczymi w myśl zasad zrównoważonego rozwoju.

Bp Piotr Sawczuk nadmienił, że „proekologicznym działaniom myśliwych i leśników nie ułatwiają wrogo nastawione media, a także powoływane do życia fundacje idące pod hasłami ratowania przyrody, a skierowane na blokowanie niemal wszelkich działań w obszarze gospodarki leśnej i łowieckiej i torpedowanie dobrych projektów. Nie łatwa jest więc praca autentycznych miłośników przyrody.”

Stanisław Wziątek – wiceminister obrony narodowej zapewniał zebranych o poszanowaniu przez myśliwych tradycji i dziedzictwa narodowego oraz o gotowości do obrony Ojczyzny w stanach zagrożenia zewnętrznego.

Hubertus Węgrowski
Wręczenie nagród im. prof. Jana Szyszko

Podczas mszy wręczone zostały tradycyjne nagrody im. prof. Jana Szyszko. Otrzymali je Koło Łowieckie „Pobudka” w Węgrowie oraz Jerzy Tarański – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Hubertusa Nadwiślańskiego. Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski wyróżnił Fundację „Ekologiczne Forum Młodzieży”, kierowaną przez Marcelinę Puchalską pucharem „za wieloletnie zaangażowanie w organizację Hubertusa Węgrowskiego oraz promowanie tradycji łowieckiej.

Hubertus Węgrowski 2024
Prezes fundacji Marcelina Puchalska z pucharem za wieloletnie zaangażowanie w organizację Hubertusa Węgrowskiego

Po mszy św. Adam Stępniak – członek honorowy PZŁ z Bartłomiejem Kurkusem – łowczym okręgowym wręczyli odznaczenia łowieckie. Złotymi Medalami Zasługi Łowieckiej uhonorowano Wiesława Dębowskiego i Sylwestra Głowackiego oraz Koło Łowieckie „Las” w Łochowie, obchodzące jubileusz siedemdziesięciopięciolecia istnienia.

Hubertus Węgrowski
Jedną z atrakcji była pogoń za lisem

Po wręczeniu medali rozpoczął się Jarmark Hubertowski, podczas którego licytowano pamiątki myśliwskie – statuetki hubertusów węgrowskiego i nadwiślańskiego zaprojektowane przez Eugeniusza Ochnio, wykonane w darze dla powodzian w odlewni „PAJA ATMET” Piotra Kozyry w Prażmowie. Do atrakcji jarmarcznych należały: pokazy dorobku przyrodniczego nadleśnictw i kół łowieckich, łucznicze, kynologiczne, sokolnicze, atrakcyjny bieg myśliwski „Pogoń za lisem” oraz degustacja smakowitej dziczyzny ofiarowanej na rzecz powodzian przez zakład rodzinny Ryszarda i Rafała Kędrów „Kożuchówka”, podczas której kwestowano do puszek przygotowanych specjalnie na ten cel.

Hubertus Węgrowski 2024
W tym roku Hubertus Węgrowski zgromadził rekordową liczbę gości

Niezwykle udana impreza oprócz wymiarów religijnego i promocyjnego osiągnęła też wymierny sukces charytatywny. Uzbierano na rzecz powodzian około 16 tysięcy złotych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.

Niemy zjazd

XXV, a właściwie XXVI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego za nami. Przez dwa dni ponad 260 delegatów siedziało w hotelu i generalnie milczało.

Krajowy Zjazd Delegatów

To miejsce na dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed myśliwymi w XXI wieku oraz budowania strategii, która obroni łowiectwo.

Drugi termin – oszukiwanie de...

Znacie to powiedzenie - najpierw stwarzamy problem, a potem go bohatersko rozwiązujemy. Pasuje jak ulał do propozycji Naczelnej Rady Łowieckiej, która chce obniżyć kworum na Walnych Zgromadzeniach Kół.

Debata o ustroju PZŁ

Samorządność coraz bliżej. Podczas sejmowej podkomisji rozgorzała bardzo gorąca dyskusja i do projektu nowelizacji ustawy łowieckiej wróciły narzędzia nadzorcze.

Znieważanie myśliwych, delegatów i ...

Im bardziej wgryzam się w materiały na najbliższy Krajowy Zjazd Delegatów tym bardziej jestem zaskoczony, a nawet oburzony poczynaniami Naczelnej Rady Łowieckiej.