piątek, 18 kwietnia, 2025

Autor

Cenne kuropatwy

W dawnych czasach sezon na kury rozpoczynał się w sierpniu, co nie wpływało negatywnie na populację i stany kuropatw były imponujące. Szacuje się, że od 1980 roku zniknęło 90 procent kur!

Reklama

Szacunki naszych kół łowieckich mówią o około 125 tysiącach par. Niemcy oceniają że ich populacja liczy jedynie 50 tysięcy. Najbardziej optymistyczne obliczenia mówią, że w całej Europie kuropatwy szarej pozostało tylko 2,7 miliona par lęgowych.

Sytuacja jest katastrofalna i dotyczy wszystkich gatunków, które występują w środowisku rolniczym. Kuropatwa jest doskonałym wskaźnikiem bioróżnorodności, dlatego staje się symbolem wielu projektów jakie realizują myśliwi w Europie.

Reklama

W Niemczech rusza właśnie dwuletni program „Uratuj kuropatwę – promuj różnorodność!”. Realizować go będzie Federalna Agencja Ochrony Przyrody, a środki wyasygnuje Federalne Ministerstwo Środowiska. Rząd przeznaczył kwotę 775 tysięcy euro na stworzenie miejsc, gdzie kuropatwy będą miały: całoroczną osłonę, bezpieczne miejsca lęgowe i siedlisko bogate w owady do odchowu piskląt.

Środowisko rolnicze musi być bardziej różnorodne. Chcąc ratować kuropatwy, trznadle, czy skowronki człowiek nie może uprawiać na całym areale kukurydzy i rzepaku. Musimy pozostawić 20 procent gruntów dla przyrody i właściwe je zagospodarować sadząc żywopłoty i utrzymując wolne od chemii pasy kwiatowe.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.