wtorek, 1 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościIII Festiwal Kultury Łowieckiej

Autor

III Festiwal Kultury Łowieckiej

Formuła połączenia wystaw, konferencji oraz pikniku łowieckiego podoba się myśliwym i mieszkańcom Ostrowi Mazowieckiej.

Uroczystego otwarcia III Festiwalu Kultury Łowieckiej w Ostrowi Mazowieckiej dokonał Burmistrz Hubert Betlejewski, podkreślając, że w jego przygotowanie zaangażowali się ludzie z różnych środowisk. Podziękował za objęcie festiwalu patronatem Polskiemu Związkowi Łowieckiemu i Związkowi Kynologicznemu w Polsce. Kołom łowieckim, klubom PZŁ, duchownym, nadleśnictwom, zespołom muzyki myśliwskiej oraz organizatorom wystaw.

Reklama

Uroczyste otwarcie festiwalu

III Festiwal wzbogacony programowo, zarówno w części wystawowo-konferencyjnej, jak i piknikowej, został wysoko oceniony przez uczestników, dowodem czego są liczne i bardzo pochlebne wpisy na stronach internetowych. Według głoszonych opinii tegoroczne ostrowskie święto myśliwych, było najatrakcyjniejsze spośród dotychczasowych festiwali.

Pełen wrażeń dzień łowiectwa i przyrody rozpoczęła wyjątkowa msza św. w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza odprawiona przez ks. Sylwestra Dziedzica kapelana Polskiego Związku Łowieckiego, uatrakcyjniona specyficznie brzmiącą, ujmującą, głośną i ostro brzmiącą muzyką francuskich polowań konnych „parforce”, w wykonaniu Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne” pod kierunkiem Henryka Mąki. Ten rodzaj gry, nieznany większości wiernych wywarł na nich ogromne wrażenie.

Reklama

Atrakcyjności i merytoryczności nabożeństwu dodało kazanie wygłoszone przez łomżyńskiego kapelana diecezjalnego myśliwych ks. dr. Zbigniewa Pyskło, który wezwał całą społeczność myśliwską oraz decydentów i legislatorów do naprawy polskiego łowiectwa. Duszpasterz życzył myśliwym, by zawsze, bez względu na okoliczności, mieli możność pracować pod opieką dobrych pasterzy, dbających o swą owczarnię i chroniących ją przed złem, pracujących w zgodzie i harmonii dla dobra łowiectwa, myśliwych i przyrody ojczystej.

Myśliwska konferencja

Po przemarszu przez miasto barwnego pochodu z udziałem władz samorządowych, mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej, myśliwych ze sztandarami i psami, rozpoczęła się część konferencyjna. W tym roku w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie zaprezentowano dwie wystawy łowieckie „Działalność artystyczna i naukowa myśliwych w oflagach podczas II wojny światowej” oraz „Pies myśliwski w grafice i literaturze”.

Reklama

Po brzegi zapełniona widownia (ok. 180 osób) brawami witała gości, prezentowanych przez Jolantę Andruszkiewicz – panią dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – współorganizatora festiwalu.

III Festiwal Kultury Łowieckiej
Konferencja łowiecka

Ciekawe referaty programowe wygłosili dr hab. Dariusz Zalewski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na temat „Konfliktogennych gatunków dzikich zwierząt w Polsce oraz ich wpływu na gospodarkę”. Dr Piotr Kowal z SGGW o „Inwazyjnych gatunkach obcych”, a Henryk Mąka przybliżył zebranym muzykę francuskich polowań konnych.

Piknik łowiecki

Na błoniach równolegle z konferencją, trwał piknik. Była to bardzo atrakcyjna i tętniąca życiem impreza o rozszerzonej – w porównaniu z ubiegłymi latami – formule. Przed namiotami kół łowieckich i nadleśnictw ustawiały się kolejki, by posmakować zdrowej dziczyzny i wziąć udział w konkursach z nagrodami za wykazanie się znajomością przyrody.

III Festiwal Kultury Łowieckiej

W namiotach służb mundurowych policji, straży pożarnej i wojska pokazywano sprzęt wojskowy, pożarniczy, uczono zachowania się w stanach zagrażających zdrowiu i życiu oraz zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym, a na stanowisku strzeleckim przygotowanym przez komisję łuczniczą NRŁ najmłodsi doskonalili kunszt strzelecki, celując do makiety czarnego zwierza.

W namiotach oddziału bialskopodlaskiego i lubelskiego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ kolekcjonerzy prezentowali unikalne zbiory: medale, oznaki, broń białą, dokumenty i stare fotografie.

III Festiwal Kultury Łowieckiej

Scena tętniła życiem. Konferansjerzy ze znawstwem wprowadzali widzów w świat łowiectwa, zachęcali do aktywnego uczestnictwa w szerokim programie edukacyjno-rozrywkowym oraz prezentowali kolejne punkty programu, a było ich wiele. Występy zespołów muzycznych Pasja i Trompes de Pologne, czy pokazy psów myśliwskich.

Członkowie Komisji Edukacji NRŁ przeprowadzili konkurs ze znajomości tematów łowieckich zawartych w księdze czwartej Pana Tadeusza „Dyplomatyka i Łowy’. Powadze i atrakcyjności wydarzeniu nadawały stroje szlacheckie, w których zaprezentowali się organizatorzy.

Bez wątpienia formuła III Festiwalu Kultury Łowieckiej w Ostrowi Mazowieckiej zdała egzamin!

III Festiwal Kultury Łowieckiej
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

Myśliwska zupa grzybowa

Smaku wielu dań nie da się uzyskać bez grzybów. Steki z rogacza, aż proszą się o towarzystwo prawdziwków, a zupa grzybowa, to prawdziwy rarytas w naszej kuchni myśliwskiej.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.

Prokuratura umorzyła dochodzenie

W marcu 2023 roku stacja TVN wyemitowała reportaż „Król kłusowników”- Prokuratura w Płońsku po dwóch latach umorzyła dochodzenie.