sobota, 12 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościBurzliwe obrady NRŁ

Autor

Burzliwe obrady NRŁ

Naczelna Rada Łowiecka przegłosowała projekt Statutu PZŁ, nie zaakceptowała pomysłu egzaminu strzeleckiego oraz porozumienia z ZKwP.

Nasz „łowiecki parlament” po burzliwej dyskusji przegłosował wczoraj projekt zmian w statucie, jakie przygotowała komisja NRŁ. Rada wprowadziła kilka poprawek, więc dopiero po opublikowaniu ostatecznej wersji będziemy w stanie szczegółowo przeanalizować i skomentować cały dokument, który ostatecznie zostanie oceniony za miesiąc w trakcie Krajowego Zjazdu Delegatów PZŁ.

Przepadł z kretesem pomysł prezesa rady Marcina Możdżonka, o którym wspominał w ostatnim wywiadzie na łamach „Łowca Polskiego”. Dotyczył: „wprowadzenia testu strzeleckiego, któremu każdy myśliwy chcący polować musiałby się poddać przed rozpoczęciem sezonu.” Zdecydowana większość członków Naczelnej Rady Łowieckiej była przeciwna wprowadzeniu takich regulacji i zleciła przepracowanie pomysłu komisji strzeleckiej.

Nieuprawnione słowa krytyki wylewają się na członków rady z powodu odrzucenia projektu porozumienia, jaki wypracowała komisja kynologiczna z ZKwP. W opublikowanej przez „Brać Łowiecką” informacji „Przegrało dobro psów myśliwskich” wymieniono z imienia i nazwiska Rafała Malca (Bielsko-Biała) oraz Tomasza Pilarza (Sieradz), którzy faktycznie zwrócili uwagę na ewidentne błędy, które znalazły się w tym dokumencie.

Reklama

Rafał Malec między innymi zauważył, że w § 2. punkcie 5. w imieniu Polskiego Związku Łowieckiego nie może występować komisja kynologiczna NRŁ, która nie jest organem związku tylko ciałem doradczym rady. Natomiast Tomasz Pilarz zaproponował wprowadzenie kilku zmian, które dla ZKwP nie powinny być żadnym problemem, a uchronią nas przed ewentualnymi konfliktami w trakcie wspólnego organizowania prób i konkursów dla psów rodowodowych. Po uzgodnieniu poprawek z Zarządem Głównym ZKwP na kolejnym posiedzeniu NRŁ jej członkowie prawdopodobnie porozumienie zaakceptują.

Przed nami „gorący” przedzjazdowy miesiąc, w którym prezes Możdżonek zapowiada, że będzie się spotykał z delegatami na krajowy zjazd. Najwyższa władza Polskiego Związku Łowieckiego spotka się pod Warszawą nad Zalewem Zegrzyńskim w hotelu Warszawianka 28-29 marca.

Reklama

.

.

.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....