piątek, 18 października, 2024
Strona głównaDzikie życiePolacy akceptują polowanie

Autor

Polacy akceptują polowanie

Międzynarodowa Rada Łowiecka (CIC) przeprowadziła badanie. 77 procent europejczyków akceptuje polowanie!

Ostatnie badanie opinii społecznej – na temat postrzegania łowiectwa w naszym kraju – zostało przeprowadzone w 2015 roku. Osiem lat temu 50 procent Polaków akceptowało polowanie, 40 było przeciw a 10 procent nie miało zdania. W tym czasie organizacje antylowieckie nieustannie atakowały myśliwych. Dzięki najnowszemu badaniu wiemy jak dzisiaj oceniają naszą pasję!

Twarde dowody

Na zlecenie CIC i FACE przebadano ponad 7 000 europejczyków. Badanie przeprowadziła niezależna międzynarodowa firma YouGov działająca w branży badań rynku, sondaży i analizy danych. Badanie wykazało, że większość obywateli Europy akceptuje polowania!

Ankietę przeprowadzono w listopadzie ubiegłego roku. Celem było zbadanie Europejczyków w podstawowych kwestiach związanych z oceną polowania, zrównoważonego użytkowania odnawialnymi zasobami przyrody oraz akceptacji „trofeów łowieckich”.

Respondentom zadano pytania: Czy dopuszczalne jest polowanie, jeśli jest prowadzone zgodnie z prawem? Czy myśliwi powinni mieć możliwość zatrzymywania „części zwierząt”, jeśli polowanie finansuje działania ochronne? Czy mieszkańcy danego powinni mieć możliwość polowania w innych krajach, gdzie jest to legalne?

akceptacja łowiectwa w Europie
Polska na tle Europy jest na drugim miejscu. Zdecydowana większość społeczeństwa akceptuje trofea łowieckie.

Jaskrawy kontrast

Badanie przeprowadzono w Hiszpanii, Danii, Włoszech, Polsce i Niemczech i wykazało, że tylko 23 procent respondentów nie zgodziło się z przywożeniem części ustrzelonych zwierząt – takich jak skóry, poroża, czy rogi – przy czym 77 procent aprobuje takie działanie lub nie ma zdania w stosunku do tych praktyk.

Wyniki stoją w jaskrawym kontraście z panującym przekonaniem, że ludzie są przeciwni praktyce „polowania na trofea”. To efekt kampanii organizacji zajmujących się obroną praw zwierząt, które twierdzą, że 85 procent Europejczyków nie akceptuje „polowania na trofea”. Nasi przeciwnicy podpierają się wynikami ankiety przeprowadzonej w 2021 roku…

Powiedzmy sobie szczerze, że nie ma możliwości, aby w ciągu dwóch ostatnich lat nastąpiła tak radykalna zmiana w postrzeganiu łowiectwa. Mamy tylko 23 procent przeciwników, których musimy edukować!

Najgorzej w słonecznej Italii

Większość respondentów ze wszystkich krajów – z wyjątkiem Włoch – akceptuje polowania o ile są prowadzone zgodnie z prawem. Badanie przeprowadzono w szczególnie burzliwym momencie, gdzie organizacje antyłowieckie prowadzą w całej Europie kampanie na rzecz zakazania przywożenia trofeów łowieckich.

Badanie przeprowadzone przez CIC i FACE dostarczyło nam bardzo potrzebnych argumentów w toczącej się dyskusji. Okazuje się, że Polska na tle Europy wypadła bardzo dobrze!

Na pytanie dotyczące akceptacji importu trofeów łowieckich z legalnie upolowanych zwierząt 62 procent Polaków jest za, a tylko 12 jest przeciw! Największa akceptacja jest w Danii 66 procent, a najmniejsza we Włoszech 34 procent!

akceptacja trofeów łowieckich
Europejczycy akceptują trofea łowieckie legalnie zdobywane!

Akceptacja łowiectwa w Polsce

Najważniejszym jednak pytaniem w toczącej się dyskusji w naszym kraju była kwestia akceptacji samego polowania. Na pytanie: czy dopuszczalne jest, aby inne osoby w moim kraju polowały, jeśli robią to legalnie i zgodnie z przepisami dotyczącymi łowiectwa – 52 procent Polaków wyraziło swoją akceptację!

Nie możemy się cieszyć z liczby osób nam nieprzychylnych. 26 procent Polaków sprzeciwia się polowaniom, a 22 procent nie ma zdania. Tylko we Włoszech jest gorzej, gdzie poluje 600 tysięcy myśliwych… Tam 45 proc. akceptuje łowiectwo, 32 jest przeciwnych, a 23 proc. nie ma zdania!

Porównując wyniki z 2023 roku z poprzednim badaniem wykonanym w 2015 widać, że znacząco się obniżyła liczba osób negatywnie nastawionych do polowania. Większa jest grupa niemająca zdania (neutralna). To dobra wiadomość, ponieważ pokazuje, że cały czas mamy szansę odbudować nasz wizerunek!

Źródło CIC: Według ankiety YouGov większość Europejczyków akceptuje polowanie.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?

W „Gospodzie pod Dębem” ekosi nie b...

Myśliwi po raz kolejny udowodnili, że potrafią w jednym szeregu razem z wojskiem i strażakami walczyć z żywiołem, jakim jest powódź. Przeciwników polowań na wałach nikt nie widział.

Polowanie na samice

Konieczność prowadzenia selekcji wśród żeńskiej części populacji u większości myśliwych nie budzi wątpliwości, ale odstrzał wykonywany jest najczęściej na chybił trafił.