piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPrawica broni łowiectwa

Autor

Prawica broni łowiectwa

Polowanie to działalność, która budzi kontrowersje, ale otwiera się nowy etap, który radykalnie zmieni łowiectwo.

Prawicowy rząd przedstawił reformę prawa, która zapewnia dostęp do polowań od 16 roku życia w słonecznej Italii. Nowa propozycja wywołała falę krytyki ze strony stowarzyszeń antyłowieckich, ale wzbudziła wielki entuzjazm wśród włoskich myśliwych…

Korzystne zmiany

Obecnie minimalny wiek umożliwiający polowanie we Włoszech – to 18 lat. Zmiany w prawie mają na celu obniżenie tego progu do 16 lat. Zdaniem zwolenników tej propozycji młodszy wiek będzie sprzyjać zaangażowaniu nowego pokolenia.

Włoski rząd przekonuje, że nowe przepisy zwiększą zainteresowanie młodych ludzi łowiectwem i tym samym zostanie ograniczony spadek myśliwych, jaki miał miejsce w ostatnim dziesięcioleciu. Politycy mają również nadzieję, że przyciągnięcie młodych obywateli zwiększy zaangażowanie łowców w ochronę zasobów przyrodniczych.

Reklama

Rząd odpiera ataki

Organizacje antyłowieckie protestują. Twierdzą, że obniżenie minimalnego wieku uprawniającego do polowań zwiększy zagrożenie dla osób odwiedzających tereny łowieckie oraz nasili presję na dziką przyrodę, co będzie miało negatywny wpływ na różnorodność biologiczną…

Rząd nie zgadza się z tymi twierdzeniami i podkreśla, że łowiectwo jest uprawiane w sposób zrównoważony i zgodny z obowiązującymi przepisami. Pozwala również skutecznie zarządzać populacjami zwierząt – szczególnie w kontekście afrykańskiego pomoru świń – oraz umożliwia zwalczać gatunki inwazyjne.

Reklama

Prosty egzamin

Obecnie w Italii poluje tylko 609 tysięcy Włochów. W ostatnim dziesięcioleciu liczba aktywnych myśliwych spadła o 200 tysięcy. Aby polować należy zdać państwowy egzamin łowiecki, który składa się z testu i kolokwium ustnego.

Egzamin obejmuje zagadnienia z ustawodawstwa łowieckiego (kalendarz polowań, rozpoznawanie gatunków łownych i chronionych, dozwolone i zabronione sposoby polowania), zasady posiadania i bezpiecznego używania broni myśliwskiej, ochrona przyrody oraz z udzielania pierwszej pomocy…

Włosi to drugi kraj Unii Europejskiej, który w ostatnim czasie liberalizuje przepisy dotyczące wieku w jakim można samodzielnie polować. Nasza „zjednoczona prawica” w 2018 roku zabroniła zabierać dzieci i młodzież na polowania…

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Dziki w szkole i przedszkolu

Nasze ministerstwo środowiska neguje redukcję dzików, a Szwajcaria chroniąc kraj przez wirusem ASF będzie serwować dziczyznę w szkołach i przedszkolach.

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.

Premier z myśliwymi

W obecnej koalicji rządzącej - interesów myśliwych oraz leśników broni tylko jedno ugrupowanie polityczne.

Obwód Prezydenta Mościckiego

Lasy gminy Hażlach koło Cieszyna nie mogły równać się bogactwem zwierzyny w Puszczy Białowieskiej, ale to w tym miejscu lubił polować Prezydent RP Ignacy Mościcki.