piątek, 4 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościPrawica broni łowiectwa

Autor

Prawica broni łowiectwa

Polowanie to działalność, która budzi kontrowersje, ale otwiera się nowy etap, który radykalnie zmieni łowiectwo.

Prawicowy rząd przedstawił reformę prawa, która zapewnia dostęp do polowań od 16 roku życia w słonecznej Italii. Nowa propozycja wywołała falę krytyki ze strony stowarzyszeń antyłowieckich, ale wzbudziła wielki entuzjazm wśród włoskich myśliwych…

Reklama

Korzystne zmiany

Obecnie minimalny wiek umożliwiający polowanie we Włoszech – to 18 lat. Zmiany w prawie mają na celu obniżenie tego progu do 16 lat. Zdaniem zwolenników tej propozycji młodszy wiek będzie sprzyjać zaangażowaniu nowego pokolenia.

Włoski rząd przekonuje, że nowe przepisy zwiększą zainteresowanie młodych ludzi łowiectwem i tym samym zostanie ograniczony spadek myśliwych, jaki miał miejsce w ostatnim dziesięcioleciu. Politycy mają również nadzieję, że przyciągnięcie młodych obywateli zwiększy zaangażowanie łowców w ochronę zasobów przyrodniczych.

Reklama

Rząd odpiera ataki

Organizacje antyłowieckie protestują. Twierdzą, że obniżenie minimalnego wieku uprawniającego do polowań zwiększy zagrożenie dla osób odwiedzających tereny łowieckie oraz nasili presję na dziką przyrodę, co będzie miało negatywny wpływ na różnorodność biologiczną…

Rząd nie zgadza się z tymi twierdzeniami i podkreśla, że łowiectwo jest uprawiane w sposób zrównoważony i zgodny z obowiązującymi przepisami. Pozwala również skutecznie zarządzać populacjami zwierząt – szczególnie w kontekście afrykańskiego pomoru świń – oraz umożliwia zwalczać gatunki inwazyjne.

Reklama

Prosty egzamin

Obecnie w Italii poluje tylko 609 tysięcy Włochów. W ostatnim dziesięcioleciu liczba aktywnych myśliwych spadła o 200 tysięcy. Aby polować należy zdać państwowy egzamin łowiecki, który składa się z testu i kolokwium ustnego.

Egzamin obejmuje zagadnienia z ustawodawstwa łowieckiego (kalendarz polowań, rozpoznawanie gatunków łownych i chronionych, dozwolone i zabronione sposoby polowania), zasady posiadania i bezpiecznego używania broni myśliwskiej, ochrona przyrody oraz z udzielania pierwszej pomocy…

Włosi to drugi kraj Unii Europejskiej, który w ostatnim czasie liberalizuje przepisy dotyczące wieku w jakim można samodzielnie polować. Nasza „zjednoczona prawica” w 2018 roku zabroniła zabierać dzieci i młodzież na polowania…

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

Myśliwska zupa grzybowa

Smaku wielu dań nie da się uzyskać bez grzybów. Steki z rogacza, aż proszą się o towarzystwo prawdziwków, a zupa grzybowa, to prawdziwy rarytas w naszej kuchni myśliwskiej.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.

Prokuratura umorzyła dochodzenie

W marcu 2023 roku stacja TVN wyemitowała reportaż „Król kłusowników”- Prokuratura w Płońsku po dwóch latach umorzyła dochodzenie.