piątek, 18 października, 2024

Autor

Super drapieżnik

Naukowcy z University of Oregon przez kilka lat badali populację wilków, która osiedliła się na wyspie Pleasant Island na Alasce. Odkryli, że po zjedzeniu jeleni wilki zmieniły dietę…

Badanie udowodniło, że wilk jest super drapieżnikiem, który bardzo łatwo potrafi zmienić dietę w zależności od dostępności swoich ofiar. Jeśli zachodzi taka konieczność wyspecjalizuje się i będzie polować nawet na inne drapieżniki…

Pleasant Island ma powierzchnię 49 000 km2 i jest niezamieszkana przez ludzi. Był tu niezwykle bogaty ekosystem, w którym bytowały niedźwiedzie brunatne, jelenie i wydry. Wilki w 2013 roku przepłynęły 1,5 kilometrowy odcinek i skolonizowały wyspę.

Populacja jeleni liczyła wówczas 120-200 osobników, ale szybko się załamała. Naukowcy podejrzewali, że wilki po zjedzeniu swoich ofiar opuszczą wyspę, ale pozostały na wyspie i zmieniły swoją dietę, zastępując jelenie wydrami…

Naukowcy śledzili wilki za pomocą obroży GPS i badali ich odchody. Jeszcze w 2015 roku jelenie były głównym pokarmem i stanowiły 75 procent ich diety. W 2017 roku wilki zaczęły żywić się głównie wydrami (57 procent ich diety), podczas gdy jelenie stanowiły już zaledwie 7 procent!

Badania zakończyły się w 2020 roku, gdy nie było już jeleni! Wilki w ciągu zaledwie kilku lat zmieniły techniki łowieckie i dostosowały się do nowych warunków. Zdaniem naukowców skutkiem będzie zmiana zachowania wydr. Niestety muszą mieć możliwość regularnego wychodzenia na ląd w celu odpoczynku, czyli w dłuższej perspektywie opuszczą wyspę, a wilki…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.