piątek, 4 lipca, 2025

Autor

Super drapieżnik

Naukowcy z University of Oregon przez kilka lat badali populację wilków, która osiedliła się na wyspie Pleasant Island na Alasce. Odkryli, że po zjedzeniu jeleni wilki zmieniły dietę…

Badanie udowodniło, że wilk jest super drapieżnikiem, który bardzo łatwo potrafi zmienić dietę w zależności od dostępności swoich ofiar. Jeśli zachodzi taka konieczność wyspecjalizuje się i będzie polować nawet na inne drapieżniki…

Pleasant Island ma powierzchnię 49 000 km2 i jest niezamieszkana przez ludzi. Był tu niezwykle bogaty ekosystem, w którym bytowały niedźwiedzie brunatne, jelenie i wydry. Wilki w 2013 roku przepłynęły 1,5 kilometrowy odcinek i skolonizowały wyspę.

Reklama

Populacja jeleni liczyła wówczas 120-200 osobników, ale szybko się załamała. Naukowcy podejrzewali, że wilki po zjedzeniu swoich ofiar opuszczą wyspę, ale pozostały na wyspie i zmieniły swoją dietę, zastępując jelenie wydrami…

Naukowcy śledzili wilki za pomocą obroży GPS i badali ich odchody. Jeszcze w 2015 roku jelenie były głównym pokarmem i stanowiły 75 procent ich diety. W 2017 roku wilki zaczęły żywić się głównie wydrami (57 procent ich diety), podczas gdy jelenie stanowiły już zaledwie 7 procent!

Reklama

Badania zakończyły się w 2020 roku, gdy nie było już jeleni! Wilki w ciągu zaledwie kilku lat zmieniły techniki łowieckie i dostosowały się do nowych warunków. Zdaniem naukowców skutkiem będzie zmiana zachowania wydr. Niestety muszą mieć możliwość regularnego wychodzenia na ląd w celu odpoczynku, czyli w dłuższej perspektywie opuszczą wyspę, a wilki…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.