piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościFrancja chroni rolników

Autor

Francja chroni rolników

Protesty rolników wymusiły na władzach Francji opracowanie planu ochrony i zarządzania dużymi drapieżnikami. Podstawowym założeniem było określenie docelowej liczebności wilków, którą ustalono na 500 sztuk! Po osiągnięciu tego celu przyrost naturalny jest redukowany. W 2019 roku odstrzelono 40 wilków.

Od 2021 redukuje się populację wilków mniej więcej o 19 procent. W poprzednim roku odstrzelono 168 konfliktowych osobników. Ostatnia z nich – wadera – została odstrzelona w nocy 30 grudnia 2022 r. podczas siódmego ataku na stado owiec w regionie Rhône-Alpes.

Departament Różnorodności Biologicznej szacuje populację francuskich wilków na 528-633 osobników, dlatego tegoroczny limit odstrzału zwiększono do 174 sztuk!

Jak widać w zachodniej Europie – gdzie obowiązuje takie samo prawo jak w Polsce – politycy odpowiedzialni za zarządzanie zasobami przyrodniczymi nie podają się presji środowisk antyłowieckich. Zlecają naukowcom opracowanie planu zarządzania i konsekwentnie go realizują.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.