poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościDziki zjadły cietrzewie

Autor

Dziki zjadły cietrzewie

Na poligonie w Libawie – gdzie dawniej stacjonowały rosyjskie wojska – nie zobaczymy już cietrzewi. Zdaniem czeskich badaczy do wyginięcia cietrzewi prawdopodobnie przyczyniła się zbyt liczna populacja dzików, których wielkim przysmakiem są jaja ptaków gniazdujących na ziemi.

W 2011 zaobserwowano tam jeszcze 15 kogutów, ale pięć lat później tokowało już tylko trzy. Przez ostatnie dwa lata nie zaobserwowano ani jednego osobnika…

Głównym powodem wyginięcia cietrzewi nie były polowania – co często powtarzają przeciwnicy łowiectwa – ale utrata siedlisk. Odizolowane populacje nie miały wielkich szans na przetrwanie.

Reklama

Pomimo redukcji drapieżników i ochrony siedlisk znikają nam kolejne „kropki” na mapach występowania cietrzewi. W kilku miejscach prowadzone są projekty wsiedlania, ale jeśli wypuszcza się je do środowiska, w którym bytuje zbyt liczna populacja dzików, to efekty tych introdukcji są mizerne.

Wielu myśliwych nie dostrzega tej prostej zależności, ale w polnych łowiskach jeśli występują dziki nie będzie zwierzyny drobnej. Dzięki naukowcom, którzy prowadzą badania wiemy, że wataha dzików jednej nocy potrafi przemierzyć nawet 20 kilometrów!

Reklama

Ich areał osobniczy nie jest wielki. Wiosną lochy z warchlakami bytują na terenie 500 hektarów, czyli w okresie lęgów znajdą większość młodych zajęcy i lęgi ptaków, które zakładają gniazda na ziemi. Jeśli mamy w łowisku dziki nie będzie tam licznej populacji szaraków, ale również kuropatw, bażantów, kaczek, czajek, bekasów, a nawet skowronków…

Dziki w okresie lęgowym dokładnie przeczesują tereny, gdzie ptaki zakładają swoje gniazda. Fot. Shutterstock
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Składka w górę i bezprawie w PZŁ

Nasz łowiecki parlament zdecydował, aby podnieść składkę na 2025 rok! Rada postanowiła również złamać ustawę łowiecką i wybrać dublera na s...

Prezes Możdżonek zapowiada wyższe s...

W dniu poprzedzającym posiedzenie Naczelnej Rady Łowieckiej prezes Możdźonek zapowiedział podwyższenie składki na 2025 rok.

Dziki w szkole i przedszkolu

Nasze ministerstwo środowiska neguje redukcję dzików, a Szwajcaria chroniąc kraj przez wirusem ASF będzie serwować dziczyznę w szkołach i przedszkolach.

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.