piątek, 18 października, 2024

Autor

Łowca jeleni

W połowie stycznia Carl-David Granbäck wybrał się na polowanie. Od dzieciństwa interesował się poszukiwaniem minerałów i zszedł do małej doliny. Widząc ciekawe pęknięcie wyciągnął fragment skały, pod którym…

 -Zobaczyłem dziwny przedmiot. Pierwsza moja myśl była, że to zakrętka do butelki, ale gdy wyciągnąłem go i poczułem, że jest ciężki i od razu zrozumiałem, że to złoto. To czysty przypadek, że zajrzałem pod ten szczególny kamień.

Archeolodzy ustalili, że pierścień ma około 1500 lat. Choć można go było nosić jako pierścionek nie był ozdobą. Złota spirala służyła w tamtych czasach jako środek płatniczy.

Wśród społeczności plemiennych w Skandynawii było dużo złota w obiegu. Tych, którzy je posiadali można nazwać „władcami pierścieni”. Złoto przetapiano z monet, które dostawali od Rzymian, którzy w ten sposób zapobiegali atakom ze strony plemion.

Właściciel pierścienia jeśli chciał coś kupić, odłamywał kawałek ze złotej spirali…

Pierścień waży aż 43 gramy, co odpowiada około dziesięciu solidusów (złotych monet rzymskich). Dla porównania przeciętna obrączka waży sześć gramów. Narodowy Urząd Zabytków zdecydował, że Carl-David Granbäck otrzyma nagrodę w wysokości 35 000 koron (15 tysięcy zł).

 -To nie pieniądze są ważne. Fantastyczną rzeczą jest samo odkrycie – mówi Carl-David Granbäck – zeszłej zimy ustrzeliłem swojego pierwszego dzika, więc to był dla mnie udany sezon polowań.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!