piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościTabletka na żmiję

Autor

Tabletka na żmiję

W Europie największym problemem są żmije. Każdego roku mamy około 20 tysięcy przypadków ukąszeń, z czego 30 to przypadki śmiertelne. Zdecydowanie największym zagrożeniem są ukąszenia małych dzieci.

Ofiary ukąszeń węży potrzebują antytoksyny. Lekarstwo musi być podawane dożylnie w szpitalu, do którego muszą trafić ofiary jak najszybciej, co w wielu przypadkach nie jest prostym zadaniem. Dlatego Amerykanie opracowali antytoksynę w postaci tabletki, która może uratować życie wielu poszkodowanym, ponieważ neutralizuje ukąszenia różnych węży.

Sześć ośrodków badawczych w USA oraz sześć w Indiach oceni skuteczność specyfiku. Amerykanie będą badać, jak lek działa na ukąszenia jadowitych węży występujących w USA, a indyjscy badacze przyjrzą się ukąszeniom innych jadowitych węży.

Tego typu badania trwają wiele lat, więc wybierając się na polowanie lub wyprawę z rodziną na grzyby pamiętajmy, że najlepszym zabezpieczeniem są wysokie buty!

Pamiętajcie! W przypadku ukąszenia przez żmiję należy jak najszybciej ofiarę przetransportować do szpitala nie wolno nacinać miejsca i odsysać jadu!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.