sobota, 19 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualności300 wilków do odstrzału

Autor

300 wilków do odstrzału

Francuska Izba Rolnicza kwestionuje liczbę wilków jaką ogłosiły władze w komunikacie prasowym i żąda redukcji w 2023 roku 300 wilków. Okazuje się, że przez ostatnie dziesięć lat populacja wilków ma korzystną dynamikę demograficzną i następuje wzrost reprodukcji. Zdaniem rolników większość zgłoszonych „obecności” wilka nie zostaje uwzględniona i obecna populacja jest niedoszacowana.

We Francji wilki pojawiły się ponownie w 1992 roku, gdy populacja osiągnęła 500 osobników – rząd wprowadził odstrzał. Rocznie wyje się zgodę na redukcję około 100 osobników, ale odstrzał na tym poziomie powoduje, że populacja stale się zwiększa. Głównym powodem jest niedoszacowanie przyrostu.

Hodowcy żyją w strachu. Pomimo wprowadzonych środków ochrony jest coraz więcej ataków. Dlatego organizacje rolników postulują o możliwość odstrzału wilków na pastwiskach.

Reklama

Pokazują twarde dane, z których wynika, że na kontynencie europejskim żyje 18 tysięcy wilków, co świadczy że nie jest już zagrożonym gatunkiem. Tymczasem pasterstwo zanika. Hodowcy wykazują nieskuteczność obecnego planu zarządzania i żądają efektywnych działań.

Ekspansja dużych drapieżników jest bezpośrednim zagrożeniem dla obszarów wiejskich, które teoretycznie znajdują się w centrum polityki europejskiej. Ostrzegają, że odchodzenie od otwartej hodowli znacząco zuboży bioróżnorodność.

Reklama

Zdaniem francuskich hodowców zarządzanie wilkiem musi uwzględniać realny plan ochrony pasterstwa i umożliwiać narażonym na ataki wilków prawo do obrony zwierząt gospodarskich.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.