piątek, 22 listopada, 2024

Autor

Domatorka

W grudniu 2021 łania jelenia szlachetnego została „schwytana” przez Federację myśliwych w Aveyron. Obroża GPS jaką założono pozwala poznać obszar jaki wykorzystuje oraz jej zachowania. Generalnie w dzień odpoczywa w lesie, a nocą żeruje na polach.

Każdego dnia francuska łanie „przesyła” pięć informacji o swoim położeniu. Już wiemy, że zimą jej maksymalny areał bytowania wynosi 200 hektarów, a wczesną wiosną zwiększa się do 400!

Główne szczyty jej aktywności obserwuje się o zmierzchu i świcie. Między 8 a 16 odpoczywa. Odległość między miejscami odpoczynku, a żerowiskiem waha się od 260 metrów do 1,8 kilometra. Przez dwa dni nie opuszczała 7 hektarów lasu.

Reklama

Nocą preferuje otwarte tereny, a dzień spędza w lesie. Jest wyjątkowo punktualna. Wschód słońca to sygnał powrotu do lasu. Można nawet powiedzieć swojego lasu. W 90 procentach zawsze wraca w to samo miejsce i nie rusza aż do zapadnięcia zmroku.

Choć zdarza się, że wychodzi z lasu w biały dzień, ale są to wyjątkowo rzadkie przypadki. W takich okolicznościach nigdy nie oddala się od stałych elementów krajobrazu, które pozwalają na bezpieczny odwrót do lasu.

Reklama

Wyjście na żer odbywa się głównie po zmroku. Koniec sezonu łowieckiego nie mienił tych preferencji. Łania nie pozostaje dłużej na otwartej przestrzeni.

Interesującą kwestią jest nieufność do asfaltu. Stara się jak najrzadziej przekraczać drogi, a gdy przecina jezdnię, to zawsze w dwóch tych samych miejscach!

Jeśli chodzi o pokonywany dystans to zimą najkrótszy wynosił 830 metrów. W połowie marca ustanowiła nowy dzienny rekord pokonując prawie trzy kilometry!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.