piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaNaturaDruty i płoty

Autor

Druty i płoty

Film pokazuje chmarę jeleni wapiti pokonujących wydawałoby się niegroźny płot z drutu kolczastego. Łanie i cielaki nie mają żadnych problemów. Za nimi podąża byk, który wybija się za wcześnie i przednimi badylami zahacza o wybudowaną przez człowieka przeszkodę.

Upadając skręca kark i ginie. Widok leżącego wielkiego byka do razu przyciąga padlinożerców, którzy w ostatnich sekundach filmu pojawiają się nad martwym bykiem.

Powiedzmy sobie otwarcie – wszelkie grodzenia w tym upraw leśnych metalową siatką jest zwykłym barbarzyństwem wobec wszystkich mieszkańców lasu! Nie mam wątpliwości, że kiedyś doczekamy się zakazu stosowania metalowych płotów. Niestety, do tego czasu zginą jeszcze setki tysięcy saren, jeleni i chronionych gatunków ptaków, które rozbijają się o niewidoczne dla nich płoty.

Reklama

Śmierć na ogrodzeniu nie zawsze jest natychmiastowa. Najczęściej uwięzione zwierzęta giną w męczarniach – tak samo jak na kłusowniczym wnyku. Świadków zdarzenia nie ma, truchła zwierząt nie straszą rozwieszone na płotach, bo przyroda szybko je „zagospodaruje”.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.