piątek, 4 lipca, 2025
Strona głównaPolowanieDzień dzikiej przyrody

Autor

Dzień dzikiej przyrody

Dzisiaj świętujemy 49 rocznicę podpisania konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). To z tej okazji 3 marca obchodzimy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody.

Reklama

W ramach przygotowań do tego święta wczoraj Ivonne Higuero, sekretarz generalna CITES, zaprezentowała w Genewie film „Zabicie pasterza”.

To dokument, który czarno na białym pokazuje, jak ważne jest zrównoważone polowanie dla dzikiej przyrody i ochrony siedlisk. Pani sekretarz Higuero powiedziała ważne słowa, które dla myśliwych będą najważniejszym argumentem w każdej dyskusji z przeciwnikami polowania. Jej zdaniem „POLOWANIE JEST SKUTECZYM NARZĘDZIEM W WALCE O BIORÓŻNORODNOŚĆ”. Wszystkie niezależne i samorządne organizacje łowieckie, którymi nie kierują politycy Solidarnej Polski z zadowoleniem przyjmują zaangażowanie CITES w odbudowanie wizerunku polowania.

Reklama

Przeciwnicy łowiectwa – wbrew logice i wszystkim badaniom – twierdzą, że „polowanie na trofea” przyczynia się do wymierania gatunków. Sekretarz generalna CITES obaliła to twierdzenie podczas seminarium internetowym.

Wniosek jest tylko jeden! Ludność lokalna musi znajdować się w centrum wszystkich decyzji dotyczących ochrony przyrody, a zrównoważone łowiectwo ma w tym procesie kluczową rolę do odegrania. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) również wskazuje, że „polowanie okazało się cenne w ochronie siedlisk i zachęcaniu właścicieli gruntów do ochrony zagrożonych gatunków”.

Reklama

Film dokumentalny „Zabicie pasterza” przedstawia wioskę w Zambii, gdzie kłusownicy wystrzelali całą zwierzynę. Dopiero wprowadzenie uregulowanego systemu polowań doprowadziło do zaprzestania kłusownictwa i odbudowania bioróżnorodności.

Film profesjonalnie wykonany z mocnym przekazem obalającym przekaz jaki budują w europejskich mediach organizacje antyłowieckie. Koniecznie prześlijcie link Waszym znajomym!

Przeciwnicy łowiectwa – wbrew logice i wszystkim badaniom – twierdzą, że „polowanie na trofea” przyczynia się do wymierania gatunków. Sekretarz generalna CITES obaliła to twierdzenie podczas seminarium internetowym.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Akceptacja i poczucie bezpieczeństw...

Rośnie akceptacja łowiectwa. Społeczeństwo oderwane od natury i nie umiejące posługiwać się bronią obawia się nie tylko zwierzyny.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

Myśliwy czy kłusownik

Powszechne użytkowanie termo i noktowizji wywołuje pytanie: czy nowoczesna technika zamieni myśliwych w kłusowników? Dyskusja nabiera tempa i budzi duże kontrowersje w naszym środowisku.

Szkody zapłaci państwo

W całej Europie toczy się dyskusja o partycypacji państwa w wypłacie odszkodowań od zwierzyny. Najdalej idą Francuzi, którzy przymuszą do płacenia przeciwników polowania.