Dzisiaj świętujemy 49 rocznicę podpisania konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). To z tej okazji 3 marca obchodzimy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody.
W ramach przygotowań do tego święta wczoraj Ivonne Higuero, sekretarz generalna CITES, zaprezentowała w Genewie film „Zabicie pasterza”.
To dokument, który czarno na białym pokazuje, jak ważne jest zrównoważone polowanie dla dzikiej przyrody i ochrony siedlisk. Pani sekretarz Higuero powiedziała ważne słowa, które dla myśliwych będą najważniejszym argumentem w każdej dyskusji z przeciwnikami polowania. Jej zdaniem „POLOWANIE JEST SKUTECZYM NARZĘDZIEM W WALCE O BIORÓŻNORODNOŚĆ”. Wszystkie niezależne i samorządne organizacje łowieckie, którymi nie kierują politycy Solidarnej Polski z zadowoleniem przyjmują zaangażowanie CITES w odbudowanie wizerunku polowania.
Przeciwnicy łowiectwa – wbrew logice i wszystkim badaniom – twierdzą, że „polowanie na trofea” przyczynia się do wymierania gatunków. Sekretarz generalna CITES obaliła to twierdzenie podczas seminarium internetowym.
Wniosek jest tylko jeden! Ludność lokalna musi znajdować się w centrum wszystkich decyzji dotyczących ochrony przyrody, a zrównoważone łowiectwo ma w tym procesie kluczową rolę do odegrania. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) również wskazuje, że „polowanie okazało się cenne w ochronie siedlisk i zachęcaniu właścicieli gruntów do ochrony zagrożonych gatunków”.
Film dokumentalny „Zabicie pasterza” przedstawia wioskę w Zambii, gdzie kłusownicy wystrzelali całą zwierzynę. Dopiero wprowadzenie uregulowanego systemu polowań doprowadziło do zaprzestania kłusownictwa i odbudowania bioróżnorodności.
Film profesjonalnie wykonany z mocnym przekazem obalającym przekaz jaki budują w europejskich mediach organizacje antyłowieckie. Koniecznie prześlijcie link Waszym znajomym!