WildMen

Fot Rafał Łapiński

Rykoszet i roztargnienie

Tym razem w Niemczech doszło do dwóch poważnych wypadków podczas polowania. Na szczęście nikt nie zginął!

Pierwszy wypadek miał miejsce w Meklemburgi. Polowało tam dwóch myśliwych. W trakcie wkładania broni do samochodu doszło do niekontrolowanego wystrzału, w wyniku którego jeden z myśliwych został postrzelony. Trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami. Przeszedł operację i jego życie nie jest już zagrożone.

Drugie zdarzenie miało miejsce wczoraj w miejscowości Westervesede (Dolna Saksonia). Rano jeden z mieszkańców – który przebywał w domu – również został postrzelony. Karetka zabrała rannego do szpitala, a policja zabezpieczyła pocisk, który utkwił w ścianie. Eksperci twierdzą, że pochodzi z broni myśliwskiej.

Wstępne dochodzenie wykazało, że odpowiedzialnym może być myśliwy, który w pobliżu zabudowań polował. Współpracuje z policją, ale nie chciał komentować incydentu. Szczegóły wypadku muszą zostać zbadane, dlatego broń oraz amunicja została zabezpieczona.

Większość wypadków na polowaniach jest wynikiem nieprzestrzegania przez myśliwych podstawowych zasad bezpieczeństwa!

Każdy myśliwy ma świadomość jak wielkim zagrożeniem jest załadowana broń w samochodzie, ale kolejne wypadki udowadniają, że nie wszyscy mają wyrobiony nawyk sprawdzania broni po zakończeniu polowania.

Zasady bezpieczeństwa są stale modyfikowane. Wyciągamy wnioski z poszczególnych zdarzeń i minimalizujemy zagrożenia. Z tego powodu warto przyjrzeć się rykoszetom, które mogą być wynikiem używania bezołowiowej amunicji kulowej.

„Ekologiczne” pociski szybko zyskują zwolenników. Ich nowoczesna konstrukcja zapewnia odpowiednią energię i rażenie celu, ale wielu ekspertów przestrzega, że stwarzają dużo większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych rykoszetów.

Warto o tym pamiętać i mieć świadomość, że używanie monolitycznej amunicji jest nadal mocno wątpliwe w naszym kraju. Powodem jest nieprecyzyjny zapis w ustawie o broni i amunicji. W artykule 10 wymienia się rodzaje amunicji szczególnie niebezpiecznej, do których zalicza się między innymi pociski pełnopłaszczowe zawierające rdzeń wykonany z materiału twardszego niż stop ołowiu. Obowiązujący zapis powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłego roku, więc średnio pasuje do obecnej sytuacji, ale nikt go nie zmienił!

Bez wątpienia „twarda” amunicja bezołowiowa może rykoszetować i należy o tym zawsze pamiętać. Mamy, co prawda w pełni ekologiczną dziczyznę – co dla niektórych myśliwych jest ważnym argumentem – ale w przypadku ewentualnego wypadku sąd może różnie interpretować obowiązujące przepisy.

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów